Wiadomości

21. Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej otrzymał dziś dziewięć Samobieżnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych POPRAD

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

21. Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej, wchodzący w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, otrzymał dziś dziewięć Samobieżnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych POPRAD.

Zestawy POPRAD przeznaczone są do wykrywania, rozpoznawania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach przy użyciu samonaprowadzających się pocisków rakietowych bliskiego zasięgu. Zestaw posiada 4 wyrzutnie pocisków rakietowych „ziemia-powietrze” Grom oraz system identyfikacji „swój-obcy”. Jego maksymalny zasięg to 5,5 km. POPRADY produkowane są przez PIT-RADWAR S.A. Wyrzutnie umieszczone są na kolumnie znajdującej się w przedziale transportowym pojazdu Żubr, podnoszonej na czas wykonywania zadań bojowych.

Jeszcze w czerwcu 2018 roku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak stwierdził, że do Sił Zbrojnych RP do końca 2019 roku trafi 36 zestawów Poprad. Do tej pory Poprady trafiły już do 8 Pułku w Koszalinie (podległego 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej), do 4 Pułku w Zielonej Górze (podległego 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej) i do 15 Gołdapskiego Pułkowi Przeciwlotniczemu, wchodzącego w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. W ten sposób znalazły się one na wyposażeniu wszystkich trzech dywizji Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP. Łącznie, do 2021 Wojsko Polskie otrzyma 79 zestawów, z których 77 zostało zamówionych od spółki PIT-Radwar 16 grudnia 2015 za równowartość 1,083 mld zł

Mariusz Błaszczak przekazał do 21 Dywizjonu w Jarosławiu dziewięć samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad. Szef MON zapowiedział także rozbudowę poligonu w Nowej Dębie. Jego obszar – dzięki podpisanej umowie z Lasami Państwowymi – zwiększy się o 10 tys. ha. – Ten poligon będzie docelowo drugim pod względem wielkości w Polsce, porównywalnym do poligonu w Drawsku Pomorskim – mówił minister Błaszczak.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!