Felietony

Kult nazistowskich organizacji na Ukrainie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Tekst dostępny również w języku:

[angielskim]

Kult nazistowskich organizacji na Ukrainie przy bierności opinii publicznej na świecie wymaga zwrócenia uwagi na ten proceder, szczególnie ambasadorów państw, które tak chętnie wtrącają się w walkę „o prawa człowieka” w Polsce (w tym ambasador Ukrainy). Zgoda na traktowanie Polaków jak podludzi, którym można grozić śmiercią, podobno w tolerancyjnej Europie, powoduje, że wypowiedzi o równości wobec prawa można dawno włożyć między bajki. Dlatego też warto przybliżyć podejście obecnych bohaterów na Ukrainie do społeczności żydowskiej, której los wzbudza większe zainteresowanie niż zwykłych Polaków.

W publikacji brytyjskiego autora Christophera Hale pt. „Kaci Hitlera. Brudny sekret Europy” jeden rozdział dotyczy obecnych bohaterów Ukrainy. Brytyjski pisarz, odnosząc się do postawy ukraińskiej organizacji OUN do Żydów, przytoczył m.in. wypowiedź Bandery podczas zgromadzenia OUN-u w Krakowie, gdzie ten stwierdził:

(…) Żydzi w Związku Radzieckim są najwierniejszymi zwolennikami rządzącego krajem reżimu bolszewickiego i awangardą moskiewskiego imperializmu na Ukrainie. (…) OUN walczy z Żydami jako rekwizytami reżimu moskiewsko-bolszewickiego, jednocześnie uświadamia masom fakt, iż głównym wrogiem jest Moskal.

W dalszej części publikacji Christopher Hale przypomniał, że po przekroczeniu granicy między III Rzeszą Niemiecką a Związkiem Sowieckim przez kolaborujący z nazistowskimi Niemcami ukraiński batalion „Nachtigall” obecny bohater Ukrainy Bandera rozesłał kurierów z ulotkami o treści:

Ludu, zniszcz wroga! Wiedzcie to! Moskwa, Polska, Węgrzy, Żydzi – to wasi wrogowie, zniszczcie ich. Jeden z przywódców OUN-B informował Banderę: (…) tworzymy milicję, która pomoże pozbyć się Żydów. Niemiecki zbrodniarz wojenny Otto Rasch meldował do RSHA w Berlinie iż: (…) ukraińska ludność podjęła godne pochwały działania przeciwko Żydom nie tylko we Lwowie, ale również m.in. w Dobromilu, Tarnopolu i Samborze. Jeden z członków  OUN-B zapisał:

Nie chcemy, żeby polscy i żydowscy posiadacze ziemscy i bankierzy wrócili na Ukrainę. Śmierć Moskalom, Żydom i innym wrogom Ukrainy.

Powyższe przykłady są tylko nielicznymi, mogącymi ukazać antysemicki charakter działalności OUN. Dziwi tym samym, że wszelkie środowiska żydowskie na świecie, tak wyczulone na nawet pośrednie możliwości działania antyżydowskiego, nie podnoszą larum na światową opinię publiczną, kiedy w jednym z krajów Europy na szczeblu państwowym gloryfikowane są organizacje, które w swojej działalności wykazały się jawną agresją w stosunku do Żydów.

Krzysztof Żabierek

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!