Polska Wiadomości

Kukiz o Żołnierzach Wyklętych: „Powinniśmy się im rzetelnie przyjrzeć. Wśród nich byli bandyci”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Paweł Kukiz, lider ruchu Kukiz’15, zamieścił na Facebooku wpis, w którym zaapelował, aby rzetelnie przyjrzeć się Żołnierzom Wyklętym. Poseł uważa bowiem, że wśród wielu bohaterów znajdowały się również osoby, które były zwykłymi bandytami.

Kukiz oświadczył, że jeżeli domagamy się od Ukraińców weryfikacji podejścia do UPA, sami powinniśmy przyjrzeć się naszym Żołnierzom Wyklętym. Lider Kukiz’15 uważa bowiem, że wśród wielu polskich bohaterów zdarzały się również osoby, które miały na sumieniu liczne zbrodnie i w jego ocenie były zwykłymi bandytami. Oczywiście nie porównuję tych dwóch formacji bo potężna różnica polega na tym, ze ta pierwsza była z gruntu bandycka choć zdarzały się postaci prawe a u nas odwrotnie – pośród masy prawych Żołnierzy mieliśmy jednostki w postaci bandytów – napisał.

Poseł podkreślił, że ogromna część Wyklętych zapisała się w historii naszego kraju złotymi zgłoskami, ale nie powinno się gloryfikować ludzi, którzy dokonywali zbrodni na ludności cywilnej. Kukiz wymienił dwóch żołnierzy, którzy – jak podkreślił – byli „kontrowersyjni”. Nie ulega wątpliwości, że ogromna większość Wyklętych była Bohaterami ale nie wolno gloryfikować tych, którzy pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna” dokonywali zbrodni na ludności cywilnej. A takie postaci jak „Bury” czy „Ogień” są – mówiąc bardzo delikatnie – kontrowersyjne. Bóg jest Miłością a ten, który „w imię Ojczyzny” zionie nienawiścią tak, że morduje bezbronnych cywili (a szczególnie kobiety i dzieci) nie ma prawa odwoływać się do Honoru – zakończył.

Jeśli domagamy się od Ukraińców weryfikacji podejścia do UPA (a należy to zrobić jak najszybciej) to najpierw powinniśmy…

Opublikowany przez Paweł Kukiz na 18 lutego 2017

To nie pierwszy wpis, w którym Kukiz apeluje o pochylenie się nad sprawą Żołnierzy Wyklętych. Poseł pisał o tym już rok temu. Wówczas apelował do IPN o to, by dokładnie zbadać „niektórych Wyklętych”.

Zdaję sobie sprawę z tego, że pod tym postem za chwilę zacznie się komentarzowa jatka, ale…Jeśli to, co w linku jest…

Opublikowany przez Pawel Kukiz na 3 marzec 2016

/wmeritum.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!