Felietony

Kto stoi za blokadą wRealu24? Tylko u nas! Wywiad z Krzysztofem Lechem Łukszą

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trwa powolne wyniszczanie mediów niezależnych. Big Tech na początku pozwolił korzystać ze swoich potężnych możliwości, a kiedy inicjatywy medialne zaczęły prężnie się rozwijać, po prostu powoli  odbierał dane wcześniej narzędzia. Tak stało się z Magna Polonia, przy okazji blokady PayPal, zablokowania części reklam Google, czy przykręcenia zasięgów na na Faceboku, a także blokowania całych stron (np. strona fanowska red. Michalkiewicza mająca prawie 40 tys. fanów). Przed kilkoma dniami dowiedziałem się, że wszystkie kanały wRealu24 zostały zablokowane. Postanowiłem przeprowadzić  na ten temat rozmowę z jednym z redaktorów wRealu24, z Krzysztofem Lechem Łukszą. 

 

Przemyslaw Holocher: Witaj Krzysztofie, kiedy dokładnie nastąpiła blokada kanałów wRealu24?  

Krzysztof Lech Łuksza: Całkowite usunięcie wRealu24 z Youtube nastąpiło w sobotę, 20.08. 

PH: Które kanały zostały zablokowane? Wiem, że nie tylko wasz główny kanał.

KLŁ: Zniknął kanał główny budowany od wielu lat z ponad pół milionem subskrypcji. Oprócz tego usunięto także zapasowy kanał “wRealu24 2”

PH: Czy YouTube podał jakieś powody blokady? Lub czas na jaki blokada została nałożona?

KLŁ: Komunikat był bardzo lakoniczny. Jak zwykle w takich przypadkach trudno się dowiedzieć o motywacjach wielkiej korporacji jaką jest Youtube. Usunięcie kanału było nieregulaminowe, ponieważ nie dostaliśmy trzech ostrzeżeń, co uprawnia Youtube do usunięcia kanału zgodnie z własnym regulaminem. Po prostu – usuwamy was i tyle. 

PH: Jakiś czas temu na polecenie ABW, została zablokowana wasza strona internetowa. Co ciekawe stało się to zupełnie bezprawnie – zupełnie jak w Putinowskiej Rosji – bez śledztwa prokuratorskiego, bez wyroku sądu, ot tak, arbitralnie zdecydowano sobie, że szerzycie tzw. ruską propagandę. Czy uważasz, że blokada waszych kanałów na YouTube może być powiązana z tą akcją ABW?

KLŁ: Pod tym względem państwo polskie zadziałało całkowicie bezprawnie. W przypadku usunięcia całego naszego kanału uważam, że nie mogło dojść do tego bez wiedzy i zgody czynników rządowych. To oczywiście hipoteza, ale moim zdaniem bardzo prawdopodobna. WRealu24 od dawna było niewygodne dla rządu, m.in. ze względu na wskazynie lockdwonych absurdów. Natomiast teraz przypisuje nam się, całkowicie bezpodstawnie bycie “ruską agenturą”. To obłęd. PiSowi może zależeć na tym, żeby prawicowe, niezależne media mają odwagę wykroczyć poza “jedynie słuszną” narrację zostały zniszczone. Zwłaszcza przed wyborami władza potrzebuje tylko takich mediów, które będą realizowały oficjalną linię propagandową rządu. Tymczasem my jesteśmy dla nich niewygodni, bo bezlitośnie punktujemy błędy władzy.

PH: W internecie krąży informacja, że ban został nałożony na twarz Marcina Roli (tj. roboty YT mają rozpoznawać twarz Marcina i na tej podstawie blokować filmy), podobno część twórców YouTuba zaczęła w panice usuwać materiały z Marcinem, czy to prawda? Jeżeli tak, to jak oceniasz takie zachowanie?

KLŁ:  Nie chce mi się w to wierzyć, mam nadzieję, że wiadomość wyssana z palca. Byłby to już całkowity “Orwell”. Z drugiej strony w dzisiejszych szalonych czasach nic mnie już nie dziwi. 

PH: Planujecie jakieś działania prawne w tej sprawie? 

KLŁ: Odwołamy się od tej decyzji, ponieważ łaskawy Youtube dał taką możliwość. Wątpię jednak by było to w jakimkolwiek stopniu skutecznie. 

PH: Jeżeli YouTube was nie odblokuje to jakie działania planujecie? Jak obecnie rozwija się platforma BanBye?

KLŁ: Będziemy rozwijać Banbye, to jest nasz główny cel. Jeszcze wiele trzeba rzeczy trzeba usprawnić, najważniejsze to możliwość nadawania na żywo. Wkrótce taka możliwość będzie dostępna. Zapraszamy juz teraz do odwiedzania platformy Banbye

PH: Czy chciałbyś jeszcze coś dodać lub przekazać naszym czytelnikom?

KLŁ: Zachęcam do wspierania finansowego  takich projektów jak wRealu24, BanBye czy Magna Polonia. Bez państwa wsparcia oddolne, niezależne media nie przetrwają. Walczymy o niezmienne wartości  i nie poddajemy się. Nigdy się nie poddamy.

PH: Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w  tej nierównej walce!

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!