Wiadomości

Kto pokryje straty spowodowane podczas zamieszek towarzyszących szczytowi G20 w Hamburgu?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rząd Niemiec i władze Berlina chcą przeznaczyć 40 mln euro na pokrycie szkód powstałych podczas zamieszek wywołanych przez skrajną lewicę i chuliganów przy okazji szczytu G20 w Hamburgu. Fundusz ma być przeznaczony wyłącznie na pokrycie strat osób i firm nieubezpieczonych.

Izba Handlu w Hamburgu domaga się natomiast pokrycia wszystkich strat przez państwo, bez obciążania kosztami ubezpieczycieli. – Politycy zaprosili przywódców G20 do hanzeatyckiego miasta (Hamburga) i to oni odpowiadają za skutki tej decyzji – przekonuje prezes hamburskiej Izby Tobias Bergmann. – Kto zaprasza orkiestrę, ten musi za nią zapłacić – dodaje.

Zdaniem Bergmanna obiecana suma jest zbyt mała. Jak wyjaśnił, szkody nie ograniczają się do wybitych szyb i zniszczonych wystaw, lecz obejmują także niższe obroty czy wydatki na ochronę sklepów i ich zabezpieczenie.

Dotychczas do policji wpłynęło 230 wniosków odszkodowawczych. Firmy ubezpieczeniowe oszacowały wysokość strat objętych ubezpieczeniem na 12 mln euro, jednak jest to tylko niewielka część szkód.

Podczas zamieszek w czasie obrad przywódców G20 na początku lipca w Hamburgu lewicowi ekstremiści z Niemiec i zagranicy podpalili kilkadziesiąt samochodów i zdemolowali wiele sklepów oraz innych lokali użyteczności publicznej.

W nocy z 7 na 8 lipca w jednej z dzielnic Hamburga doszło do walk ulicznych. W starciach z agresywnymi demonstrantami obrażenia odniosło ponad 500 policjantów. W czasie demonstracji zatrzymano 186 osób, w tym 54 cudzoziemców. Areszt prewencyjny zastosowano natomiast wobec 228 osób.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!