Wiadomości

Austria nie chce imigrantów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szef MSZ Austrii Sebastian Kurz zaapelował dziś do władz Włoch o to, aby wstrzymały transfer migrantów, przywożonych statkami na włoskie wyspy, na stały ląd. Apel wystosował po spotkaniu z szefem włoskiej dyplomacji Angelino Alfano w Wiedniu.

Agencja Ansa cytuje słowa austriackiego ministra:

„Domagamy się, aby został przerwany przewóz statkami nielegalnych migrantów z włoskich wysp, takich jak Lampedusa, na stały ląd”.

– Jeśli we Włoszech będzie kontynuowany szybki transfer na stały ląd, skąd migranci wyruszają na północ, wzrośnie nie tylko przeciążenie w Europie Środkowej, ale także ludzie będą dalej tonąć – ostrzegł Sebastian Kurz. – Ratowanie na morzu nie powinno być biletem do Europy Środkowej – dodał austriacki minister.

W ten sposób odniósł się do praktyki przewożenia migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym najpierw na wyspy, głównie na Sycylię, a następnie na Półwysep Apeniński, gdzie trafiają do ośrodków pobytu w całym kraju.

Kurz powtórzył, że Austria zacznie strzec swych granic, jeśli strona włoska przystąpi do wydawania migrantom tymczasowych dokumentów podróży, umożliwiających im poruszanie się po całej UE przez trzy miesiące. O takiej hipotezie, rozważanej przez władze w Rzymie w celu rozwiązania kryzysu migracyjnego i odciążenia Włoch informują media.

Szef austriackiej dyplomacji przyznał, że istnieją różnice stanowisk obu krajów w podejściu do migracji.

/Nasz Dziennik/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!