Wiadomości

KRRiT wszczęła postępowanie ws. wywiadów Olejnik z Holland i Engelking

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W sprawie wywiadu Moniki Olejnik KRRiT wszczęła postępowanie wyjaśniające. Oddzielna skarga wpłynęła na wcześniejszy wywiad Olejnik z reżyserką Agnieszką Holland – w tej sprawie także wszczęto postępowanie.

W środę prof. Barbara Engelking, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, była gościem TVN24. W wywiadzie mówiła m.in., że „Żydzi wiedzieli, czego się od Niemców spodziewać. Niemiec był wrogiem i ta relacja była bardzo klarowna, czarno-biała, a relacja z Polakami była dużo bardziej złożona”.

– Polacy mieli potencjał, by stać się sojusznikami Żydów i można było mieć nadzieję, że będą się inaczej zachowywać, że będą neutralni, że będą życzliwi, że nie będą do tego stopnia wykorzystywać sytuacji i nie będzie tak rozpowszechnionego szmalcownictwa. (…) Polacy po prostu zawiedli – stwierdziła Engelking w TVN24.

Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski poinformował, że wpłynęło wiele skark na materiał z programu „Kropka nad i” Moniki Olejnik.

„Wszcząłem postępowanie wyjaśniające. Tu trzeba dodać, że w Polsce każdy korzystając z wolności słowa może powiedzieć dowolną bzdurę i kłamać. Rolą dziennikarzy jest reagowanie na kłamstwa, bo prawo prasowe nakazuje im podawanie rzetelnych informacji. Jeśli gość programu łże, to dziennikarz ma widzom powiedzieć, że jest to kłamstwo. I na koniec – gdyby Polacy nie pomagali Żydom, to Niemcy nie wprowadziliby kary śmierci za pomoc. Historię zamieniono w kult cargo” – napisał Maciej Świrski na Twitterze.

Rzeczniczka prasowa KRRiT Teresa Brykczyńska przekazała, że postępowanie dotyczy także wcześniejszego wywiadu Moniki Olejnik z reżyserką Agnieszką Holland. Szef Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki wskazywał, że pracownica TVN podczas rozmowy obarczyła Polaków i ich obojętność za śmierć Żydów podczas powstania w getcie warszawskim.

– Wniesiono też skargę indywidualną w związku z audycją „Kropka nad i” z 18 kwietnia, w której podczas rozmowy z Agnieszką Holland ze strony prowadzącej audycję red. Moniki Olejnik padły wypowiedzi niezgodne z faktami historycznymi – przekazała Brykczyńska. Jak dodała, przewodniczący KRRiT Maciej Świrski wszczął postępowania w obu sprawach.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!