Wiadomości

Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej w Jakubowicach, wojewoda zawiesił działalność placówki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wojewoda opolski zawiesił w sobotę działalność Domu Pomocy Społecznej w Jakubowicach, gdzie doszło do masowego zakażenia koronawirusem – poinformowało biuro prasowe wojewody. Trwa relokacja podopiecznych ośrodka do innych placówek medycznych w regionie.

Po tym, jak zarażony koronawirusem syn pensjonariuszki Domu Pomocy Społecznej w Jakubowicach odwiedził swoją mamę, zachorowało 12 pracownic. Pensjonariuszom, którzy mieli kontakt z zarażonymi paniami, zrobiono testy.

– Od 15 lat w małej miejscowości naszej gminy działa Dom Pomocy Społecznej. Pierwszy raz wydarzyła się taka sytuacja, bardzo skomplikowana. Wczoraj stwierdzono 12 zakażeń i jest to personel naszego Domu Pomocy Społecznej. Na szczęście jest to dom, który składa się z dwóch budynków, personel jest oddzielony i jest w trakcie kwarantanny. Wczoraj zrobiono testy pensjonariuszom, a wyniki testów będą znane jeszcze dziś. Najważniejsze jest to, że wszyscy pensjonariusze czują się dobrze jak również personel – mówił Wójt Gminy Pawłowiczki Jerzy Treffon.

Wójt wskazał, że koronawirus w Domu Pomocy Społecznej pojawił się z zewnątrz.

– Niestety jest to nauczka dla nas wszystkich, bo wiemy, że takie domy najczęściej dotykane są koronawirusem. Jeden z mężczyzn odwiedzał w ośrodku swoją matkę, później okazało się, że choruje na koronawirusa, na którego zresztą zmarł. Zaraził chorobą mamę i personel. Wiemy, że personel DPS-u miał kontakt ze swoimi rodzinami, dlatego też wdrożone zostały wszelkie działania profilaktyczne i środki ostrożności, by tę epidemię zdusić w zarodku – kontynuuje Jerzy Treffon.

Według nieoficjalnych informacji w sumie zarażenie koronawirusem miano stwierdzić u 30 pensjonariuszy i pracowników placówki. Wojewoda podjął decyzję o czasowym zawieszeniu działalności Domu Pomocy Społecznej w Jakubowicach, gdzie według nieoficjalnych informacji, od marca doszło do zakażenia 30 pensjonariuszy i pracowników – poinformowała Martyna Kolemba-Gaschka, rzecznik prasowy wojewody opolskiego.

„Aktualnie trwa relokacja podopiecznych ośrodka do innych placówek medycznych w regionie. Wszystkie osoby z ośrodka zostały objęte opieką medyczną. Ponadto, wojewoda zwrócił się do dyrekcji podmiotów leczniczych i ratownictwa medycznego z prośbą o rozlokowanie osób z DPS w Jakubowicach i zapewnienie dalszej opieki” – napisała w komunikacie Kolemba-Gaschka.

/24Opolce.pl, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!