Wiadomości

Korea Północna zwróciła się do ONZ ws. przejętego przez Amerykanów statku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Władze Korei Północnej zwróciły się do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w sprawie należącego do tego kraju statku transportowego, przejętego przez USA w związku z naruszaniem międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na Pjongjang.

– Ten akt wywłaszczenia jednoznacznie pokazuje, że Stany Zjednoczone są państwem bandyckim, które za nic ma prawo międzynarodowe – oświadczył ambasador Korei Północnej przy ONZ w datowanym na piątek liście do Guterresa.

Treść listu cytuje w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

Dyplomata apeluje również do szefa ONZ o “bezzwłoczne podjęcie działań” w tej sprawie oraz twierdzi, że przejęcie transportowca przez USA narusza suwerenność KRLD oraz zasady samej ONZ.

9 maja ministerstwo sprawiedliwości USA poinformowało o przejęciu dużego północnokoreańskiego statku handlowego “Wise Honest”, który transportował węgiel z Korei Północnej, co jest naruszeniem międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na Pjongjang. Jednostka, zatrzymana w kwietniu 2018 roku w Indonezji, została przetransportowana na Samoa Amerykańskie, terytorium zamorskie USA.

Do przejęcia statku doszło w okresie napięć między Waszyngtonem i Pjongjangiem, narastających odkąd w lutym br. w Hanoi załamały się rozmowy między przywódcami obu krajów, Donaldem Trumpem i Kim Dzong Unem, o denuklearyzacji Korei Płn.

Na krótko przed przejęciem “Wise Honest” Korea Płn. wystrzeliła rakiety krótkiego zasięgu. Była to pierwsza próba rakietowa Pjongjangu od testu międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) w listopadzie 2017 roku. Obserwatorzy uznali, że w ten sposób Kim Dzong Un chciał zaprotestować przeciwko odrzuceniu przez Trumpa jego apelu o złagodzenie sankcji.

Pjongjang żąda zniesienia nałożonych na niego międzynarodowych sankcji gospodarczych, ale USA wykluczają ustępstwa, dopóki nie zostaną podjęte konkretne kroki w kierunku „całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji” Korei Płn.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!