Wiadomości

Kontrofensywa sił rządowych w Libii, wojska Haftara zmuszone do odwrotu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Oddziały lojalne wobec rządu Libii odzyskały kontrolę nad terytoriami leżącymi wzdłuż południowych dzielnic stolicy, wypierając stamtąd wojska Libijskiej Armii Narodowej (LNA), dowodzonej przez Chalifę Haftara.

Siły podległe Rządowi Porozumienia Narodowego (GNA) wyparły we wtorek jednostki Libijskiej Armii Narodowej (LNA) z miasta Aziziya i odepchnęły jej pododdziały na odległość ponad 60 km od centrum Trypolisu.

Rzecznik GNA Mohammed Qanounou powiedział, że siły rządowe zniszczyły osiem pojazdów pancernych należących do wojsk Haftara. Dodał on, że lotnictwo GNA przeprowadziło siedem nalotów na rejon bazy lotniczej wojsk Haftara al-Watiyah i obozu al-Thamenah w Gharyan, położonego około 100 km na południowy zachód od Trypolisu.

Dziennikarze agencji Reutera przebywali w rejonie na południe od miasta Aziziya, przejeżdżając przez wioski leżące wzdłuż drodze do miasta Hira, poinformowali, że widzieli kilka wypalonych samochodów należących do sił Haftara i pięciu martwych bojowników.

Dziennikarze dotarli w okolice leżące w odległości około 25 km od miasta Gharyan, będącego punktem wyjściowym ofensywy wojsk Haftara na Trypolis i stanowiącego największe wyzwanie dla sił rządowych, ponieważ leży ono w terenie górzystym.

Według Światowej Organizacji Zdrowia co najmniej 272 osoby, w tym 21 cywilów, zostało zabitych od czasu, gdy prawie trzy tygodnie temu Haftar rozpoczął ofensywę na Trypolis. Liczbę rannych określa się na ponad 1300.

Wybuch walk spowodował również porzucenie swych domów przez ponad 32.000 osób.

/aljazeera.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!