Wiadomości

Koniec Wolnej Armii Syrii?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosja, Stany Zjednoczone i Jordania podpisały dziś porozumienie, w myśl którego syryjskie siły rządowe przejmą kontrolę nad większą częścią południowej części kraju.

W myśl zawartego porozumienia syryjska armia przejmie kontrolę nad około 900 miejscowościami w południowej części kraju, które dotąd znajdowały się w rękach wspieranej przez Amerykanów Wolnej Armii Syrii. Oddziały tej ostatniej, jak czytamy w dokumencie, winny zostać ewakuowane na terytorium Jordanii.

W świetle ostatnich doniesień przegrupowanie oddziałów Wolnej Armii Syrii na teren Jordanii już się rozpoczęło i jedno ze zgrupowań już przekroczyło granicę. Porozumienie to nie dotyczy amerykańskiej bazy At-Tanf, która znajduje się na terytorium Syrii w pobliżu granicy z Jordanią i Irakiem. Na tym terenie ma być ustanowiona kolejna strefa bezpieczeństwa.

ISIS praktycznie została pokonana – w jej posiadaniu znajduje się jeszcze większa część prowincji Dajr az-Zaur (ale bez stolicy prowincji) i niewielkie fragmenty prowincji Rakka i Hasaka. Poza kontrolą syryjskich sił rządowych pozostaną nadto w dalszym ciągu tereny w pobliżu granicy z Izraelem, a także na północnym – zachodzie kraju (prowincja Idlib oraz części prowincji Hama, Latakia i Aleppo). No i oczywiście syryjski Kurdystan…

A teraz przypomnę to, o czym pisałem dwa miesiące temu:

Trump z Putinem podzielą się Syrią?

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!