Wiadomości

Koniec walk o Mosul

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Premier Iraku Hajder al-Abadi ogłosił w niedzielę zwycięstwo nad siłami Państwa Islamskiego (ISIS) w Mosulu na północy kraju i wyzwolenie tego miasta, z którego dżihadyści utworzyli swą stolicę w Iraku, i gdzie proklamowany został samozwańczy kalifat.

„Naczelny dowódca sił zbrojnych premier Hajder al-Abadi przybył do wyzwolonego miasta Mosul i pogratulował wielkiego zwycięstwa bohaterskim walczącym i irackiemu narodowi” – głosi komunikat wydany przez kancelarię szefa rządu.

Agencja Reutera relacjonuje, że na wąskich uliczkach Starego Miasta, gdzie dżihadyści bronili się do końca, leżą zwłoki bojowników. Tak jak zapowiadali, „walczyli aż do śmierci”, ale nie wszyscy – rzecznik sił irackich przekazał w niedzielę, że 30 z nich zabito, kiedy próbowali wpław uciekać przez przepływającą przez Mosul rzekę Tygrys.

Irackie wojsko nie ujawnia strat po swojej stronie, ale Reuters podaje, że w szeregach elitarnych sił antyterrorystycznych zginęło 40 proc. żołnierzy.

Ofensywa przeciwko siłom Państwa Islamskiego obwarowanym w Mosulu podjęta przez rządowe i ochotnicze siły irackie oraz zaprawione w walkach z dżihadem oddziały kurdyjskich peszmergów rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku, po przeszło dwóch latach walk o wyzwolenie spod władzy Państwa Islamskiego rozległych terytoriów Iraku, zajętych latem 2014 roku.

Walki o znaczną część zabudowy miasta zamieniły w ruiny. Tysiące mieszkańców zginęły, a blisko milion musiało uciekać z miasta. ONZ szacuje koszt odbudowy podstawowej infrastruktury na ponad miliard dolarów.

Dżihadyści wciąż nie dają w Iraku za wygraną. W miarę jak tracili teren w Mosulu, dokonywali i dokonują niespodziewanych ataków w innych regionach Iraku. Wciąż kontrolują wiejskie i pustynne tereny na zachód i południe od Mosulu oraz terytoria we wschodniej i środkowej Syrii, gdzie ich samozwańcza stolica, Ar-Rakka, jest oblegana przez siły kurdyjskie wspierane przez międzynarodową koalicję pod wodzą USA.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!