Wiadomości

Koniec “trans-kobiet” w kobiecej lekkoatletyce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Federacja World Athletics ogłosiła nowe przepisy dotyczące transpłciowych “kobiet”-sportowców.

Przepisy, które wejdą w życie 31 marca, zabraniają sportowcom, którzy przeszli dojrzewanie płciowe, udziału w zawodach światowych rankingów kobiet. Federacja informuje, że wykluczenie będzie dotyczyć “transpłciowych sportowców płci męskiej, którzy zmienili płeć na żeńską po tym, jak przeszli przez męski okres dojrzewania”.

“Decyzje są zawsze trudne, gdy dotyczą sprzecznych potrzeb i praw między różnymi grupami, ale nadal uważamy, że przede wszystkim musimy zachować sprawiedliwość dla kobiet-sportowców” – podkreślił w oświadczeniu prezes World Athletics, Sebastian Coe.

“Będziemy się w tym kierować nauką dotyczącą sprawności fizycznej, która mówi o przewadze mężczyzn (…). Gdy pojawi się więcej dowodów, zrewidujemy nasze stanowisko, ale uważamy, że integralność kategorii kobiet w lekkiej atletyce jest najważniejsza” – zaznaczył Coe powiedział, że decyzja zapadła po naradzie z grupami, w tym federacjami członkowskimi World Athletics – Global Athletics Coaches Academy i Athletes’ Commission oraz MKOl, a także reprezentantami organizacji osób transpłciowych i tych broniących praw człowieka.

Wyjaśnił, że World Athletics – globalny organ zarządzający lekkoatletyką – utworzy grupę roboczą w celu oceny kwestii integracji osób transpłciowych w ciągu najbliższych 12 miesięcy. “Nie mówimy ‘nie’ na zawsze” – zapewnił.

Niektóre grupy LGBTQ skrytykowały tę decyzję jako dyskryminującą. “Jesteśmy zdruzgotani, widząc, jak World Athletics ulega naciskom politycznym zamiast stosować podstawowe zasady integracji, sprawiedliwości i niedyskryminacji sportowców transpłciowych i sportowców z odmianami interseksualnymi” – powiedział Hudson Taylor, założyciel i dyrektor wykonawczy grupy Athlete Ally.

Taylor uważa, że nowe przepisy “w żaden sposób nie rozwiążą rzeczywistych, udowodnionych zagrożeń dla kobiecego sportu: nierównych płac, szerzącego się wykorzystywania seksualnego i molestowania, braku kobiet na stanowiskach kierowniczych i nierówności w zasobach dla kobiet-sportowców”.

Z kolei Stonewall – organizacja forsująca ideologię LGBT w Wielkiej Brytanii – nazwała nowe zasady WA “rozczarowującymi”.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!