Wiadomości

Bielsko-Biała: w stolicy Podbeskidzia powstanie cerkiew

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Bielsku-Białej powstanie cerkiew. Dotąd w stolicy Podbeskidzia działał prawosławny punktu duszpasterski przy katolickiej parafii, który w styczniu br. został przekształcony w samodzielną parafię prawosławną pw. Świętej Trójcy.

Cerkiew prawosławna wystąpiła z wnioskiem o oddanie w użytkowanie wieczyste działki w rejonie ulic Rysiej i Jeżynowej w Bielsku-Białej pod budowę cerkwi oraz domu parafialnego. 23 marca br. Rada Miejska Bielska-Białej podjęła uchwałę w sprawie przekazania parafii działki, na której ma powstać cerkiew. Decyzja podjęta została jednogłośnie – poinformował magazyn samorządowy w Bielsku-Białej.

„Zgodnie z uchwałą wnioskodawcy otrzymali w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat miejską nieruchomość gruntową położoną w Kamienicy. Teren ten przeszedł na rzecz Parafii Prawosławnej pw. Świętej Trójcy. Wspólnocie wiernych udzielono bonifikaty w wysokości 80 proc. od pierwszej opłaty oraz opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego” – zakomunikowano na stronie Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. „Rozpoczęcie budowy cerkwi planowane jest do 6 miesięcy, zakończenie inwestycji ma nastąpić do 3 lat – licząc od dnia zawarcia umowy notarialnej” – dodano.

Prawosławny punkt duszpasterski w Bielsku-Białej działał od ponad 5 lat. Jeszcze w 2017 roku, aby uczestniczyć w liturgii prawosławnej, wielu mieszkających na terenie Bielska-Białej i okolic wiernych musiało jeździć do najbliższej cerkwi, znajdującej się w Sosnowcu. Duchowni prawosławni sami wybrali bielską świątynię katolicką pw. Trójcy Przenajświętszej, gdyż, ich zdaniem, jest ona najbardziej odpowiednia do tego typu liturgii.

Biskup łódzki i poznański Atanazy w grudniu 2017 roku zwrócił się do biskupa diecezji bielsko-żywieckiej Romana Pindla z prośbą o zgodę na odprawianie prawosławnych nabożeństw w bielskiej świątyni.

W marcu 2018 roku ks. Mikołaj Dziewiatowski po raz pierwszy celebrował tu molebień prawosławny. 22 lutego 2020 roku duchowny odprawił w tym miejscu Świętą Liturgię. 1 sierpnia 2021 roku decyzją biskupa Atanazego prawosławny punkt duszpasterski w Bielsku-Białej został przypisany do parafii prawosławnej w Częstochowie, a 16 stycznia 2023 roku został przekształcony w samodzielną parafię prawosławną pw. Świętej Trójcy.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!