Wiadomości

Koniec Telewizji Biełsat?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak się nieoficjalnie dowiedział portal wpolityce.pl, zapadła decyzja o obcięciu dotacji dla TV Biełsat na 2017 rok o 2/3. Zamiast 17 milionów, otrzyma on 5 mln zł. Zdaniem szefowej Biełsatu, Agnieszki Romaszewskiej – Guzy, oznacza to w praktyce jego likwidację.

– Czy można nazwać to inaczej? Dla nas ścięcie dotacji już o 10 proc. byłoby dramatem. Nasza telewizja jest robiona niezwykle oszczędnie. Mówiłam podczas posiedzenia komisji sejmowej, że nasz budżet jest równoważny budżetowi zaledwie 5 dni Russia Today. Czy to oznacza, że Polska ma do wyrzucenia te 5 mln zł? Na co mają być przeznaczone? Niech dadzą na domy dziecka na Białorusi – irytuje się Agnieszka Romaszewska – Guzy.

W tym miejscu przypomnijmy to, co pisaliśmy kilka dni temu, w artykule „Ciekawe rzeczy dzieją się na Białorusi”:

https://www.magnapolonia.org/ciekawe-rzeczy-dzieja-sie-na-bialorusi/

Zacytujmy w tym miejscu fragment tamtego artykułu:

„Pojawiły się przy tym sygnały, że władze białoruskie gotowe są dopuścić do swojej sieci polskie kanały telewizyjne, w szczególności TVP Polonia. Wręcz życzyłyby sobie tego – jako swoistej przeciwwagi dla kanałów rosyjskich. Równocześnie oczekują jednak wycofania się Polski ze wspierania Telewizji Biełsat.

W tym miejscu należy podkreślić, że Telewizja Biełsat nie cieszy się zbyt dużą oglądalności na Białorusi, bowiem nadaje ona swoje programy jedynie poprzez satelitę telewizyjnego i nie jest ona dostępna w żadnej sieci kablowej, ani na platformie telewizji cyfrowej na Białorusi, podczas gdy to głównie za ich pośrednictwem obywatele Białorusi korzystają z telewizji. Ale to wokół Telewizji Biełsat skupiają się środowiska opozycyjne wobec Łukaszenki. Dodajmy przy tym, że część tych środowisk ma oblicze wyraźnie antypolskie, nie kryjąc swych fascynacji do banderyzmu.”

Wygląda więc na to, że sygnały, o których wówczas pisaliśmy, znajdują potwierdzenie w rzeczywistości…

WK

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!