Świat Wiadomości

Koniec amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

John Kirby, koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, poinformował podczas konferencji prasowej, że administracja prezydenta Bidena nie ma już pieniędzy na wsparcie wojskowe dla Ukrainy.

Kirby ogłosił koniec amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy. –Tuż przed Nowym Rokiem i po Świętach Bożego Narodzenia przekazaliśmy Ukrainie ostatni pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa, na który mamy środki. I potrzebujemy wsparcia Kongresu, abyśmy mogli to kontynuowaćpowiedział.

Według niego prezydent USA Joe Biden podpisał dla Kijowa najnowszy pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa, na który znajdował środki.

-To wszystko. Potrzebujemy przyjęcia dodatkowego (pakietu), abyśmy mogli zapewnić Ukrainie dodatkową pomoc w zakresie bezpieczeństwa – dodał urzędnik. Podkreślił, że po tym terminie, w przypadku braku dodatkowych środków, nie będzie już innego „magicznego garnka”, w którym można byłoby znaleźć wsparcie dla Ukrainy.

Kongres USA nie zatwierdził dodatkowego finansowania dla Ukrainy do końca 2023 roku, dlatego Biały Dom nie może ogłosić kolejnych pakietów pomocy wojskowej.

Wcześniej prezydent USA Joe Biden, komentując masowy ostrzał Ukrainy przez Rosję w piątek 29 grudnia, podkreślił potrzebę jak najszybszego zatwierdzenia przez Kongres dodatkowej pomocy dla Kijowa.

27 grudnia Stany Zjednoczone ogłosiły, że w 2023 roku przekażą Ukrainie ostatni pakiet pomocy wojskowej o wartości 250 mln dolarów.

W październiku prezydent USA Joe Biden zwrócił się do Kongresu o zatwierdzenie dodatkowego finansowania, w tym ponad 60 miliardów dolarów dla Ukrainy. Utknęła jednak w Senacie z powodu nieporozumień w sprawie bezpieczeństwa granicy z Meksykiem.

Polecamy również: Kalifornia: Żydowski protest przeciwko nazistom z Izraela

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!