Świat Wiadomości Żydzi

Kalifornia: Żydowski protest przeciwko nazistom z Izraela

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Tuż po odebraniu ślubowania przez parlamentarzystów stanu Kaliformia, znaczna liczba osób w czarnych koszulkach, dotychczas zasiadająca na miejscach dla widowni, wstała ze swoich miejsc i zaczęła skandować “Rozejm natychmiast” i „Pozwólmy Gazie żyć”. Protestujący, którzy na koszulkach mieli napisy “not in our name” – nie w naszym imieniu, rozwinęli z galerii transparenty o treści: “Żydzi mówią <<nigdy więcej>> każdemu”. Wskazuje to, że odnosili się do ludobójstwa z czasów II Wojny Światowej.

W Kalifornii miał miejsce żydowski protest przeciwko nazistom z Izraela. Grupa Żydów-antynazistów zakłóciła w środę rozpoczęcie sesji tamtejszego parlamentu stanowego.

Początkowo Jim Wood, członek Zgromadzenia, który przewodniczył sesji, próbował kontynuować sesję pomimo okrzyków protestujących. W końcu zarządził jednak przerwę w obradach. Prawie wszyscy deputowani opuścili salę obrad. Protestujący wiwatowali, gdy urzędnicy wyłączyli światła w sali, włączając latarki w telefonach, a potem kontynuowali skandowanie swoich haseł.

„Jesteśmy Żydami i Kalifornijczykami. Członkowie Zgromadzenia, wzywamy was, abyście przyłączyli się do żądania natychmiastowego zawieszenia broni w tej chwili” – protestujący zwrócili się do stanowego parlamentu.

Członek Zgromadzenia i szef frakcji Partii Republikańskiej James Gallagher powiedział, że protestujący utrudniali pracę. „Słuchajcie, staramy się otworzyć naszą sesję. To prawda, że prawdopodobnie nie mieliśmy dzisiaj zbyt wielu, no wiesz, wielkich spraw do załatwienia. Jeśli jednak celem jest zamknięcie funkcji rządowych, nie sądzę, że jest to dobry sposób na przekazanie swojego przesłania – powiedział Gallagher – Nie możemy pozwolić, żeby nas zamknęli. Musimy zająć się swoimi sprawami. W tym roku mamy duże i pilne problemy”.

Środowy protest został zorganizowany przez radykalne grupy antyizraelskie, w tym Żydowski Głos za Pokojem (Jewish Voice for Peace), Międzynarodową Żydowską Sieć Antysyjonistyczną. Binya Kóatz, żydowska nauczycielka i artystka mieszkająca w Kalifornii, powiedziała, że Amerykanie mają „nie tylko prawo, ale i obowiązek zaprzestania <<business as usual>>, o ile nasz kraj wystawia Izraelowi czek in blanco”.

Kóatz powiedziała, że organizacje zdecydowały się zaprotestować przed legislaturą stanu Kalifornia, bo choć stanu nie kontrolują pieniędzy federalnych wysyłanych do Izraela, to „wiemy, że parlamentarzyści stanowi mają posłuch swoich krajowych odpowiedników z Kalifornii i że skłonienie tego organu do wezwania do zawieszenia broni może teraz postawić Kalifornię na czele ruchu”.

To nie pierwszy raz, kiedy protestujący wzywający do zawieszenia broni w Strefie Gazy zakłócają działania władz w stolicy Kalifornii. W listopadzie protestujący wdarli się do sali kongresowej w Sacramento, co skłoniło stanowe struktury Partii Demokratycznej do odwołania niektórych wydarzeń podczas konwencji nominacyjnej. W zeszłym miesiącu demokratyczny gubernator Gavin Newsom odwołał osobistą ceremonię zapalania choinki po tym, jak protestujący zaplanowali protest podczas tego wydarzenia.

Według Biura Pomocy Humanitarnej ONZ (OCHA), żydowscy naziści zamordowali od października 2023 roku ok. 21000 cywilów. W ostatnich dniach co najmniej 100 tys. ludzi uciekło w Strefie Gazy w rejon przejścia granicznego z Egiptem w Rafah. Setki tysięcy nadal pozostaje bez dachu nad głową.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!