Wiadomości

Konfederacja wygrała w sądzie w trybie wyborczym z TVN

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W dniu dzisiejszym Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy wygrała proces w trybie wyborczym z telewizją TVN. Pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął z powodu felietonu, który ukazał się w głównym wydaniu „Faktów” w dniu 16 kwietnia 2019 roku. Wnioskodawcy argumentowali, że materiał w sposób celowy pomijał Konfederację, pokazując przy tym wszystkie komitety wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego, nawet te, które nie zebrały wymaganej liczby podpisów.

Sąd podzielił argumentacje Konfederacji, uznając, że materiał „Faktów” był nierzetelny i wprowadzający w błąd.

W decyzji sądu czytamy, że telewizja TVN musi sprostować nieprawdziwe informacje na antenie swojej stacji w trakcie trwania programu „Fakty” o godzinie 19:00.

W uzasadnieniu wyroku czytamy: „W wyemitowanym materiale podczas wyświetlania logotypów Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Europejskiej, Wiosny, Kukiz’15 i Lewicy Razem skomentowano, że są to „największe” komitety wyborcze. Skontrastowano je z listą „małych, czasem egzotycznych” komitetów wyborczych, po których nastąpiła wypowiedź Anny Godzwon, byłej rzeczniczki Państwowej Komisji Wyborczej, według, której „małe” komitety wyborcze, czyli takie, które „chciałby zarejestrować listy tylko w jednym okręgu” nie mają szans na zdobycie mandatu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W ocenie Sądu tak skonstruowany materiał sugeruje iż istnieje podział na „większe” komitety wyborcze „mające szansę na mandat” oraz „mniejsze”, które tej szansy nie mają. Kryterium podziału, jak pośrednio wskazano w dalszej części materiału fakt zarejestrowani listy ogólnopolskiej. Taka też, w ocenie Sądu, jest jedyna wspólna cecha łącząca wymienione w grafice, przedstawiające zdaniem uczestnika postępowania “największe” komitety wyborcze. Według przedstawionych materiałów KWW Konfederacja zarejestrowało listę kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego w siódmym, a więc konstytuującym powstania ogólnopolskiego komitetu wyborczego, okręgu wyborczym 16 kwietnia 2019. Zgłoszeń natomiast dokonano w dniach 11-15 kwietnia 2019 r. Zdaniem Sądu oznacza to, że uczestnik postępowania przedstawił materiał nierzetelny i poprzez niewymienienie KWW Konfederacja wśród “największych” komitetów wyborczych należy uznać, że przedsiębrał agitację wyborczą zawierającą nieprawdziwe informacje.”

Wyrok jest nieprawomocny.

Tomasz Grabarczyk
Biuro Prasowe KONFEDERACJI

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!