Felietony

Kondycja polskiej muzyki rozrywkowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zdecydowanie dwa najciekawsze program muzyczne tej jesieni to The Voice of Poland i Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Pierwszy z nich ma wylansować nową gwiazdę muzyki pop, a drugi…?

W polsatowskim programie muzycznym występują piosenkarze i aktorzy, których zadaniem jest możliwie jak najwierniejsze zbliżenie się do wylosowanej gwiazdy muzyki – ważne jest odwzorowanie barwy głosu, ale także zbudowanie postaci. Jest to program o tyle fenomenalny, że pozwala odkryć prawdziwe talenty gwiazd, które często z niewiadomych powodów jasno błyszczą na polskich estradach.

Dlaczego dopiero wcielenie się Igi Kreft w Whitney Houston, czy Eweliny Lisowskiej w Beatę Kozidrak pokazuje, że te dziewczyny mają naprawdę niezłe warunki wokalne. W postkomunistycznej Polsce w latach 90 – tych pojawiło się kilka ciekawy gwiazd i piosenek, niestety wiek XXI nieco zmiótł je z rynku muzycznego, a ich miejsce wypełniły gwiazdki. Tak najczęściej myślimy o młodych, ślicznych dziewczynach, których repertuar jest nijaki i nieciekawy. Niestety przez pryzmat wykonywanych przez nie utworów oceniany ich talenty, czyli zwyczajnie w nie powątpiewamy.

Wytwórnie muzyczne zabijają unikatowość. Czy naprawdę chcemy słuchać chłamu? Nie chcemy. I przeżywamy szok, kiedy okazuje się, że gwiazdki mają kawał głosu i są całkiem muzykalne. Jednak jak wierzyć, że mają talent, skoro można by odmówić go samej Edycie Górniak po jej występie z Gromeem na tegorocznym festiwalu w Sopocie. Ciężko powtórzyć jakikolwiek dźwięk z owego utworu, a słowa? Tym bardziej, skoro części z nich zapomniała sama gwiazda.

Kończąc te krótkie rozważania, można jedynie napisać: dobrze, że mamy Twoją Twarz…, czyli takie Mam Talent dla artystów polskiej muzyki pop. Dzięki temu programowi możemy mieć nadzieję, że mamy zdolny wokalistów, a jedyne czego potrzebujemy, to pozwolić im śpiewać – nie przez nos czy pod nosem, ale z otwartym gardłem.

autor: A. Kuchnia-Wołosiewicz (polonistka, pedagog specjalny, kulturoznawca)

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!