Wiadomości

Komunikat Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szacunkowe straty przeciwnika to: samoloty – 14 szt., śmigłowce – 8 szt., czołgi – 102 szt., BMP – 536 szt., działa – 15 szt., ZRK BUK-1 szt. Zginęło ponad 3500 rosyjskich okupantów, a prawie 200 dostało się do niewoli.

Rosyjski okupant kontynuuje ofensywę na Ukrainę. Nieprzyjaciel rozpoczął przerzucanie jednostek odwodowych na tereny przygraniczne z Ukrainą i kontynuuje naloty na lotniska i zgrupowania wojsk Sił Zbrojnych Ukrainy na wschodnie Ukrainy i w północnej części obwodu kijowskiego. Pojedyncze naloty przeprowadzono w rejonach SUMY, POŁTAWA, MARIUPOL. Z Morza Czarnego nieprzyjaciel wystrzelił morskie pociski manewrujące Kalibr na całą Ukrainę.

Lotnictwo taktyczne Federacji Rosyjskiej operuje z terytorium Białorusi i Krymu. W rejonie Mozyrza znajdują się batalionowe grupy taktyczne 35. Ogólnowojskowej Armii Wschodniego Okręgu Wojskowego, które mogą być wykorzystywane do uderzeń na cele na terenie Ukrainy. Ustalono tymczasową lokalizację kilkudziesięciu czołgów w rejonie SZUMSKiE i rakietowych systemów ostrzału salwowego BM-21 „Grad” w rejonie KOSIWSZCINA.

Nieprzyjaciel wielokrotnie używał lotnictwa operacyjno-taktycznego w rejonach JUŻNEGO i ODESSY, przeciwko lotnisku OZERNE oraz przeciwko obiektom infrastruktury cywilnej w obwodzie kijowskim.

Na kierunku słobożańskim zgrupowania operacyjne Sił Zbrojnych Ukrainy powstrzymały ofensywę wroga i nadal prowadzą bitwy obronne w obwodzie charkowskim. W Ochtyrce toczą się walki uliczne.

Na kierunku przybrzeżnym w rejonie KOBLEWA w wyniku ostrzału pododdziałów 28. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej zniszczono łódź i do 20 osób wrogiego DRG. Oddział inżynieryjny Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy zaminował dostępne dla desantu lądowiska.

Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy odpierają naloty wroga, zniszczony został wojskowy samolot transportowy IL-76MD z desantem rosyjskich wojsk okupacyjnych. Nadal prowadzone są systematyczne działania bojowe. Zadawanie uderzeń ogniowych w skupiska siły żywej i sprzętu wojskowego wroga w obwodach kijowskim, czernihowskim i chersońskim.

Połączone Siły prowadzą operację obronną i utrzymują pozycje wzdłuż całej linii demarkacyjnej.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!