Wiadomości

Komunikat NASA: Asteroida Bennu zagraża Ziemi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zdaniem naukowców NASA asteroida Bennu może uderzyć w Ziemię i zniszczyć naszą planetę. Ma się to stać w 2135 r. Mimo że zostało jeszcze dużo czasu, naukowcy już teraz opracowują plan, jak zapobiec katastrofie. Najnowszym rozwiązaniem zaproponowanym przez ekspertów NASA jest pomalowanie lecącej asteroidy specjalną farbą.

Asteroida Bennu ma 500 metrów średnicy, a jej waga wynosi 77 miliardów ton. Zdaniem NASA prawdopodobieństwo zderzenia kosmicznej skały z Ziemią wynosi 1:2700.

Eksperci wyliczyli, że do kolizji może dojść 25 września 2135 roku. Mogłoby się wydawać, że zostało jeszcze bardzo dużo czasu, jednak naukowcy z NASA nie próżnują i wymyślają kolejne sposoby na unicestwienie planetoidy.

Początkowo plan zakładał, że w stronę asteroidy zostałby wysłany statek kosmiczny z ładunkami jądrowymi. Uznano jednak, że pomysł ten jest zbyt ryzykowny, ponieważ odłamki asteroidy mogłyby uderzyć w Ziemię i tym samym narobić ogromnych strat.

Teraz pojawił się nowy sposób na zneutralizowanie kosmicznej skały. Zdaniem ekspertów można tego dokonać bez użycia jakiejkolwiek broni.

Najnowszy pomysł brzmi jak żart i można pomyśleć, że jest zaczerpnięty z filmów science fiction, jednak jest to prawdopodobnie najlepsze możliwe rozwiązanie.

Asteroida Bennu miałaby zostać pomalowana specjalną farbą, która doprowadzi do zmian termicznych, w wyniku czego może dojść do zmiany trasy lotu.

W sierpniu statek kosmiczny wysłany przez misję OSIRIS-REx ma dolecieć do Bennu i zbadać ją. Na podstawie informacji, które uda się uzyskać, eksperci będą opracowywać dokładny plan działania.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!