Wiadomości

Komisja Europejska zwalnia Niemcy z odpowiedzialności za złamanie zasad wspólnego zakupu szczepionki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Komisja Europejska zwalnia Niemcy z odpowiedzialności [odmawia wszczęcia postępowania o naruszenie prawa] za złamanie zasad wspólnego zakupu szczepionki na COVID 19” – poinformował na twitterze europoseł Jacek Saryusz-Wolski, udostępniając link do artykułu Politico.

Komisja Europejska zwolniła Niemcy z odpowiedzialności za naruszenie solidarności w związku ze szczepionką na koronawirusa. Niemcy potwierdziły, że trzymają 30 milionów dodatkowych dawek BioNTech / Pfizer poza umową UE – informuje „Politico.eu”.

Jak przekazał rzecznik niemieckiego Ministerstwa Zdrowia Hanno Kautz, Niemcy dostaną około 60 milionów dawek szczepionek Pfizer/BioNTech z kontraktów unijnych i 30 milionów w ramach porozumień bilateralnych.

Już we wrześniu Niemcy zabezpieczyły 30 milionów dawek szczepionki BioNTech / Pfizer, naruszając unijną strategię dotyczącą szczepień, która zakazuje państwom członkowskim prowadzenia równoległych negocjacji w sprawie ich zakupu.

Niecałe dwie godziny przed oświadczeniem Kautza przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen potwierdziła, że ​​kraje nie mogą podpisywać odrębnych umów. „To jest prawnie wiążące” – powiedziała.

Następnie rzecznik KE Eric Mamer unikał powtarzających się pytań o naruszenie unijnej strategii dotyczącej szczepień oraz o kroki odwetowe w tej sprawie.

Zdaniem „Politico.eu”, KE zwolniła Niemcy z odpowiedzialności za naruszenie solidarności UE przy zakupie szczepionek przeciw koronawirusowi.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!