Gospodarka Wiadomości

Komisja Europejska doprowadzi do wstrzymania prac przy budowie przekopu Mierzei Wiślanej?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej domaga się oficjalnego stanowiska Komisji Europejskiej w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej. Pojawiły się bowiem nieoficjalne informacje, że Komisja Europejska chce wstrzymania prac do momentu wydania przez nią decyzji.

Przekop Mierzei Wiślanej to strategiczna dla polskiego bezpieczeństwa i rozwoju gospodarki inwestycja. Otworzy ona dostęp do Zalewu Wiślanego dla większych statków. To szansa m.in. dla portu w Elblągu, który będzie mógł odciążyć trójmiejskie porty i stać się ważnym elementem Via Carpatii.

Obecnie o tym, kto i co może wpłynąć na Zalew Wiślany decyduje Rosja. Kreml próbuje za wszelką cenę zablokować projekt. Batalię o wstrzymanie inwestycji prowadzą także tzw. ekolodzy, którzy razem z Federacją Rosyjską skarżą działania Polskich władz do KE.

Wczoraj urzędnicy z KE rozmawiali w tej sprawie z przedstawicielami polskich władz. Według medialnych informacji, Komisja chce wstrzymania prac do momentu wydania przez nią decyzji.

– Jesteśmy zdziwieni taką informacją. Prosimy o oficjalne stanowisko Komisji Europejskiej w tej sprawie – poinformowało na Twitterze Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Zdziwienie jest duże, tym bardziej, że na spotkaniu z przedstawicielami naszych władz KE potwierdziła konieczność budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną.

– Po spotkaniu na poziomie eksperckim dyrektorów przedstawiciele KE potwierdzili konieczność budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, jednakże poprosili o kontynuację rozmów, by omówić kwestie techniczne. Wkrótce będą wyznaczone terminy kolejnych spotkań – czytamy na Twitterze ministerstwa.

Polska liczy, że KE podejdzie do sprawy merytorycznie. Są jednak duże obawy, że przeważą argumenty polityczne. Sprawa przekopu Mierzei Wiślanej zaczyna przypominać blokowanie profilaktycznej wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Batalię o uratowanie Puszczy Białowieskiej, pomimo meteorycznych argumentów, Polska przegrała. Badania ekspertów – zarówno te dotyczące spraw gospodarczych, jak i środowiskowych – ws. przekopu Mierzei Wiślanej przemawiają na naszą korzyść.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!