Wiadomości

Komisja Europejska domaga się podwyższenia wieku emerytalnego Polek

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komisja Europejska wysłała list do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej ws. różnicy wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn – podało PAP źródło w KE. Zdaniem KE, odmienny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce jest formą dyskryminacji. Tymczasem wicepremier Mateusz Morawiecki stwierdził dziś, że kobiety powinny mieć prawo przechodzić wcześniej na emeryturę, bo mają więcej obowiązków, m.in. związanych z wychowywaniem dzieci.

Wspólny list do Elżbiety Rafalskiej wysłały komisarz ds. zatrudnienia Marianne Thyssen oraz komisarz ds. równości płci Vera Jourova.

List jest odpowiedzią na prośbę szefa KE Jean-Claude’a Junckera, aby komisarze Jourova i Thyssen zajmowały się sprawą. We wspólnym liście do władz polskich przedstawiono obawy prawne, prosząc o podjęcie dialogu, aby rozwiązać sprawę – powiedziało PAP źródło w KE. Dodało, że KE oczekuje odpowiedzi od polskiego rządu na ten list.

Źródło podkreśliło, że ta sprawa nie dotyczy tylko różnicy wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w ustawie o sądach powszechnych, w której ten zapis jest “również dyskryminujący” i z tego powodu KE rozpoczęła procedurę o naruszeniu unijnego prawa.

– Sprawa dotyczy reformy całego systemu emerytalnego w Polsce. Polskie władze wprowadziły wiek emerytalny na poziomie sprzed reformy z 2012 r. i system emerytalny stał się dyskryminujący. Informujemy, że jest to niezgodne z prawem UE i prosimy o wyjaśnienia. Najpierw staramy się podjąć dialog z jakimkolwiek państwem, zanim uruchomimy jakąkolwiek procedurę prawna, jeśli jest to uzasadnione – zaznaczyło źródło w Komisji.

Rzeczniczka KE Mina Andreewa podkreśliła w piątek, że polska ustawa z 2012 roku wprowadziła stopniowy wzrost i wyrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, ale w 2016 roku odwrócono tę reformę.

– Równe traktowanie to kluczowy filar, na którym opiera się UE. Od 1979 roku mamy zasady, których celem jest postępujące wdrażanie równego traktowania kobiet i mężczyzn, jeśli chodzi o ochronę społeczną. Włącza się w to wiek emerytalny – zaznaczyła Andreewa.

Jak dodała, kraje członkowskie nie są proszone o wprowadzenie natychmiast jednakowego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn, jednak muszą pracować w tym kierunku. Dodała, że odwrócenie tego trendu i “wprowadzenie na nowo dyskryminacji”, jak w przypadku Polski i jej prawa dotyczącego emerytur, nie jest “w duchu europejskiego prawa”.
– Wszystkie kraje członkowskie, które ciągle mają zróżnicowany wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, a jest ich niewiele, muszą podejmować kroki w stronę równego traktowania – powiedziała rzeczniczka KE.

KE przedstawiła to oświadczenie w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy o list NSZZ Solidarność do KE. Związek zawodowy zwrócił się kilka dni temu do KE z pytaniem, czy jej wiceszef Frans Timmermans, kwestionując różny wiek sędziów przechodzących na emeryturę w nowej ustawie o sądach powszechnych, w ogóle kwestionuje zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce.

W sprawie tej wypowiedział się dziś Mateusz Morawiecki.

– Kobiety powinny mieć prawo przechodzić wcześniej na emeryturę, bo mają więcej obowiązków, m.in. związanych z wychowywaniem dzieci – powiedział w TV Trwam wicepremier, minister rozwoju i finansów.

Jego zdaniem każda kobieta, oprócz tego, że wykonuje swoją normalna pracę, „ma jednocześnie większe niż mężczyźni zadania opieki nad dziećmi”, stąd „tę rolę kobiet trzeba właśnie docenić i dlatego ustawodawca określił możliwy wiek przechodzenia kobiet na emeryturę jako wcześniejszy”.

– Jest to jednak prawo, a nie obowiązek – podkreślił.

Przyznał, że w niektórych krajach następuje zrównanie płci „pod wieloma również bardzo dziwacznymi względami”. Tymczasem mężczyznom łatwo mówić o równouprawnieniu, ale oni „nie rodzą dzieci, ani nie wychowują”.

– To co proponujemy, odpowiada nie tylko oczekiwaniom społecznym, ale innej roli kobiet, innej roli mężczyzn – powiedział Mateusz Morawiecki.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!