Wiadomości

Komisja Europejska chce, żeby Polacy płacili więcej za prąd

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kiedy polexit?

W poniedziałek Komisja Europejska opublikowała raport z przeglądu zastosowanych przez państwa UE środków nadzwyczajnych, których celem jest ochrona obywateli państw Unii Europejskiej przed wysokimi cenami energii.

W opublikowanym dokumencie zostały podane również rekomendacje w kwestii zakończenia stosowania tych praktyk, które pozwalają obecnie na to, aby polscy odbiorcy nie płacili wyższych cen za ciepło i prąd.

„Ceny zaczęły gwałtownie rosnąć latem 2021 r., kiedy gospodarka światowa ożywiła się po złagodzeniu ograniczeń związanych z COVID-19. Następnie rosyjskie «agresja energetyczna» i inwazja na Ukrainę doprowadziły zarówno do niewystarczającej podaży, ale również zakłóceń dostaw gazu, co dodatkowo wpłynęło na podniesienie cen” – informowała Komisja Europejska.

W związku z tą sytuacją państwa Unii Europejskiej podjęły decyzję o wprowadzeniu w życie środków nadzwyczajnych, których zadaniem jest ochrona odbiorców przed wzrostem cen. Jednak ze sprawozdania Komisji Europejskiej wynika, że nie ma potrzeby, aby te praktyki były w dalszym ciągu podtrzymywane. KE zwraca przy tym uwagę na aktualnie panujące warunki na rynkach.

Unijny organ wskazał również, że kilkanaście państw członkowskich skorzystało z możliwości rozszerzenia zakresu regulacji cen detalicznych w czasach kryzysu na MŚP i stosowania regulacji cen poniżej kosztów pod pewnymi warunkami. W tym gronie znalazła się Polska, która ma zamiar korzystać z takiej możliwości do końca 2023 roku.

Teraz dokument zostanie skierowany do Parlamentu Europejskiego i Rady, gdzie przejdzie proces negocjacji przed podjęciem ostatecznej decyzji ws. dalszego stosowania środków nadzwyczajnych.

/tysol.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!