Gospodarka Polska Wiadomości

Kolejny krok w stronę repolonizacji banków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W środę sfinalizowane będzie przejęcie jednej trzeciej akcji Pekao przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Dzięki wartej 10,6 mld zł transakcji ten drugi co do wielkości bank w Polsce znowu będzie kontrolowany przez państwo – czytamy w środowej „Rzeczpospolitej”.

Po transakcji w rękach państwowych będą dwa największe banki w Polsce PKO BP i Pekao, które mają łącznie 34 proc. udziału w kredytach sektora, oraz Alior (5 proc. udziałów) i mniejsze – BOŚ oraz Pocztowy.

Już w czwartek odbędzie się walne zgromadzenie Pekao, które zdecyduje o wymianie dziewięcioosobowej rady nadzorczej na osoby związane z PZU i PFR (nowa rada może później zmienić zarząd), z czego część ma małe doświadczenie bankowe.

Obawy specjalistów budzi podejście do zarządzania ryzykiem kredytowym. Może się zdarzyć, że Pekao będzie udzielać kredytów podmiotom z bardziej ryzykownych branż, o czym zdecydują czynniki polityczne. Dla klientów indywidualnych, poza powrotem żubra do logo banku, dużych zmian nie powinno być (nie można zmieniać warunków podpisanych umów).

Bank Pekao zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości na polskim rynku. Ma 922 placówki w całym kraju i 1756 bankomatów. Zatrudnia 17 626 pracowników. Wynik netto za poprzedni rok to 2,28 mld zł.

W 2016 roku największym bankiem w Polsce pod względem aktywów był PKO BP, drugie miejsce zajęło z kolei PEKAO, trzecie zaś BZ WBK.

/„Rzeczpospolita”, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!