Wiadomości

Kolejne Raki trafią na wyposażenie Wojska Polskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W obecności szefa MON podpisano umowę na dostawę dwóch kolejnych Kompanijnych Modułów Ogniowych 120 mm samobieżnych moździerzy Rak.

Resort obrony podaje w komunikacie, że wartość umowy pomiędzy Konsorcjum: Huta Stalowa Wola S.A. i Rosomak S.A. oraz Inspektoratem Uzbrojenia wynosi ponad 275 mln złotych. Dostawy zostaną zrealizowane w latach 2020-2021. Umowa dotyczy dostawy osiemnastu moździerzy i ośmiu wozów dowodzenia.

To elementy dla dwóch modułów ogniowych, które będą, zgodnie z przekazywanymi przez IU jeszcze w trakcie postępowania informacjami, dostarczone do jednostek 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej i 12 Szczecińskiej Brygady Zmechanizowanej. Dwa moździerze trafią natomiast do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

Jest to już druga umowa na dostawy 120 mm samobieżnych moździerzy kołowych Rak oraz artyleryjskich wozów dowodzenia wchodzących w skład KMO Rak, pierwszą zawarto w 2016 roku. Zakładała dostawy elementów ośmiu modułów w latach 2017-2019 i w zdecydowanej większości została już zrealizowana – dostarczono wyposażenie dla siedmiu KMO. Nowy kontrakt pozwoli kontynuować dostawy Raków po 2019 roku.

Moduł ogniowy Rak w docelowej konfiguracji będzie składać się z ośmiu 120 mm samobieżnych moździerzy kołowych Rak, czterech artyleryjskich wozów dowodzenia (AWD) na podwoziu KTO ROSOMAK, dwóch artyleryjskich wozów rozpoznania (AWR) oraz pojazdów zabezpieczenia logistycznego, tj.: trzech artyleryjskich wozów amunicyjnych (AWA) i jednego Artyleryjskiego Wozu Remontu Uzbrojenia (AWRU).

Kompanijny moduł ogniowy 120 mm moździerzy samobieżnych Rak przeznaczony jest do realizacji wsparcia ogniowego na szczeblu batalionu zmechanizowanego i zmotoryzowanego.

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!