Wiadomości

Ogromna przewaga PiS, pięć partii w Sejmie – ostatni przed wyborami sondaż CBOS

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

46 proc. badanych zamierza głosować na Prawo i Sprawiedliwość – wynika z sondażu CBOS. Aż o 27 pkt proc. mniej – 19 proc. – uzyskała w sondażu Koalicja Obywatelska. Według badania, do Sejmu wejdą również KW SLD, PSL-KP i Konfederacja.

Wynik Prawa i Sprawiedliwości oznacza, że na partię rządzącą zamierza głosować tyle samo ankietowanych „co w połowie września i prawie tyle samo ile w sierpniu” – zauważa CBOS.

Notowania znajdującej się na drugim miejscu Koalicji Obywatelskiej, którą współtworzą Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni wskazują, że odsetek osób chcących głosować na tę listę spadł o 4 punkty procentowe w porównaniu z wrześniem.

Również o 4 punkty procentowe w stosunku do września zmieniło się poparcie dla Komitetu Wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który tworzą SLD, Wiosna i Lewica Razem. KW SLD odnotował jednak wzrost poparcia do 9 proc.

Na Polskie Stronnictwo Ludowe, które w wyborach połączyło siły z Kukiz’15, zgodnie z badaniami CBOS, zagłosowałoby 8 proc. respondentów. Wynik PSL nie zmienił się w porównaniu z wrześniowym badaniem.

W Sejmie znalazłaby się także Konfederacja Wolność i Niepodległość.

„Uwzględniając dziesiąte części procenta odsetek zdeklarowanych sympatyków tego komitetu wśród ogółu wybierających się na wybory wynosi 5,5 proc., a więc po zaokrągleniu (zgodnie z przyjętymi zasadami) do pełnego procenta – 6 proc.” – podkreśla CBOS. Notowania Konfederacji, w porównaniu z wynikiem z września, wzrosły o 3 punkty procentowe.

Odsetek osób, które chcą iść na wybory, ale jeszcze nie wiedzą, na kogo oddadzą swój głos lub unikają jednoznacznych deklaracji, wynosi 11 proc. To o 3 punkty procentowe mniej niż w poprzednich badaniach.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!