Polska Wiadomości

Kolejne polskie rodziny otrzymały medale “Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Medale „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” w czwartek we Wrocławiu wręczyła potomkom trzech polskich rodzin ambasador Izraela Anna Azari. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznaje te medale od 1963 r.; uhonorowano nimi dotąd ponad 6,7 tys. Polaków. 

Podczas czwartkowej uroczystości w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu ambasador Izraela Anna Azari podkreśliła, że tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” jest najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym.

– Nasza ambasada z uporem poszukuje kolejnych bohaterów, którzy w czasie Holokaustu z narażeniem życia i bezinteresownie nieśli pomoc prześladowanym Żydom. I z każdym rokiem wręczamy kolejne tytuły i nie ustaniemy w tej pracy. Dziękuję wszystkim, gratuluję rodzinom – powiedziała ambasador.

Latem 1943 r. trzydziestoletni Simon Turkel po ucieczce z obozu pracy dla Żydów, dotarł do domu rodziny Czarny w Eleonorówce koło Tarnopola na Kresach. Aniela Czarny była jego koleżanką z gimnazjum. Aniela wraz ze swoim młodszym bratem Aleksandrem postanowiła mu pomóc. Turkel przebywał u nich w kryjówce przez około pół roku – do końca marca 1944 r.

Medal dla nieżyjących już Anieli i Aleksandra odebrali żona Aleksandra – Zuzanna Czarny oraz syn Anieli – Jerzy Kołaczkowski. – Jestem dumna z ich odwagi. Mój mąż z pewnością ucieszyłby się z tego wyróżnienia. Dziękujemy za pamięć o nim i o jego siostrze Anieli – powiedziała Zuzanna Czarny.

Tytułem wyróżniono też pośmiertnie Emilię Korobiec, w której domu w miejscowości Porzecze (woj. pomorskie) Borys i Gitel Smolnik ukrywali się ponad dwa lata. – Jestem wzruszona i zaszczycona, że Instytut Yad Vashem uhonorował moją babcię i upamiętnił jej zachowanie i czyny – powiedziała odbierając medal wnuczka nagrodzonej Ewa Wiesława Trusow.

Nagrodzone pośmiertnie zostało też małżeństwo Tekla i Karol Krzynowy. Bracia Monio i Emil Gotlib oraz syn Emila Zygmunt uciekli ze swojego miasteczka Kupicynek i dotarli do wsi Kobrówka na Kresach do gospodarstwa państwa Krzynowych. Dzięki pomocy odważnych gospodarzy spędzili kilka miesięcy w kryjówce, od jesieni 1943 r. do wiosny 1944 r.

Medal odebrały dzieci: Józef Krzynowy, Krystyna Chmielewska, Halina Perka. – Dziękujemy za pamięć o naszych rodzicach i ich uhonorowanie za to, co zrobili – powiedział Józef Krzynowy.

Od 1963 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznaje tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” bohaterom, którzy w czasie Holokaustu z narażeniem życia i bezinteresownie nieśli pomoc prześladowanym Żydom. Odznaczenie do dnia 1 stycznia 2017 r. otrzymało 26513 osób, w tym 6706 Polaków.

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!