Wiadomości

Kolejne Pioruny dla Wojska Polskiego. Umowa na zestawy przeciwlotnicze podpisana

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę zwiększającą liczbę zamówionych na potrzeby Wojska Polskiego przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Dotyczy ona pozyskania 3,5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych; to aneks do umowy podpisanej w 2016 r.

– Przed chwilą zatwierdziłem umowę w sprawie pozyskania na wyposażenie Wojska Polskiego 3,5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych zestawu przeciwlotniczego Piorun – poinformował szef resortu obrony Błaszczak.

Błaszczak podkreślił, że dzieje się to w obliczu wyzwań, które stoją przed Polską, a Piorun to broń sprawdzona podczas wojny na Ukrainie. – Okazało się, że Ukraińcy przy użyciu tych zestawów skutecznie bronią się przed rosyjską inwazją – powiedział szef MON zaznaczając, że stąd decyzja o aneksowaniu umowy zakupu z 2016 r. tak, aby „zwiększyć wolumen zamówienia tych zestawów dla Wojska Polskiego”.

Szef MON poinformował, że dodatkowe zestawy mają trafić do żołnierzy WP „jeszcze w tym roku”. – Tempo jest wysokie – powiedział i dodał, że „tego wymaga sytuacja międzynarodowa”. – Żeby władze Kremla, imperium zła, które odtwarza się na naszych oczach, nie poważyły się na zaatakowanie Polski i państw Sojuszu Północnoatlantyckiego – stwierdził.

Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe (ppzr) PIORUN przeznaczone są do zwalczania nisko lecących statków powietrznych takich jak samoloty, śmigłowce i drony. W Siłach Zbrojnych RP są wykorzystywane w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej na bliskich odległościach i małych wysokościach (VSHORAD).

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!