Wiadomości

Kolejne kuriozalne oświadczenie strony izraelskiej – tym razem Instytut Yad Vashem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Instytut Pamięci Ofiar Holokaustu Yad Vashem w opublikowanym oświadczeniu stwierdził, że uchwalona przez polski Sejm ustawa karząca za określenie “polskie obozy śmierci” może “zniekształcić prawdę historyczną”, chociaż samo to określenie jest błędem. Yad Vashem twierdzi także, iż nowelizacja może “ograniczać wypowiedzi naukowców”, choć w jej treści wyraźnie jest napisane, że czyn ten, popełniony w ramach działalności naukowej lub artystycznej nie jest przestępstwem.

– Nie ma wątpliwości, że określenie “polskie obozy śmierci” jest błędne z historycznego punktu widzenia. Obozy zagłady były organizowane w okupowanej przez nazistów Polsce w celu mordowania narodu żydowskiego w ramach “Ostatecznego Rozwiązania” – głosi oświadczenie.

Yad Vashem podkreślił jednak, że jest przeciwny tej ustawie i wyraził pogląd, że “ograniczenia wypowiedzi naukowców i innych osób na temat bezpośredniego lub pośredniego współudziału Polaków w zbrodniach popełnionych na ich ziemi podczas Holokaustu są poważnym zniekształceniem”. W oświadczeniu dodano, że Yad Vashem będzie nadal wspierać badania zmierzające do ustalenia “skomplikowanej prawdy” o czasach Holokaustu.

Czytaj więcej:

Skandaliczna reakcja premiera izraela na nowelizację ustawy o IPN

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!