Wiadomości

Kolejne jednostki rosyjskie zmierzają w kierunku granicy z Ukrainą /filmy/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Tak wielkich ruchów wojsk nie obserwowano w Europie od czasu zakończenia II wojny światowej. W kierunku granicy z Ukrainą zmierzają coraz to kolejne transporty wojskowe.

„Dzisiaj całkowita liczba wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą to około 127.000, w tym komponent naziemny – 106.000, z odpowiednimi zdolnościami ogniowymi, uderzeniowymi i manewrowymi. Są pewne ruchy wojsk, ale jak dotąd nie jest to krytyczne” – poinformował 19 stycznia sekretarz Narodowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Oleksij Daniłow. Do tego należało doliczyć przeszło 50 tysięcy żołnierzy DNR i ŁNR. Zdaniem Daniłowa było to jednak wciąż o wiele za mało, by przeprowadzić skuteczny atak na Ukrainę.

Od tamtej pory jednak, a minął tydzień, siły rosyjskie znacząco wzrosły. Do sieci trafiają niezliczone ilości filmów, na których możemy zobaczyć zmierzające w kierunku granicy z Ukrainą transporty wojskowe.

Wczoraj rosyjski resort obrony poinformował o zajęciach (“planowych i kompleksowych”) związanych ze sprawdzeniem gotowości bojowej wojsk Zachodniego Okręgu Wojskowego. Także 150 Dywizja Strzelców Zmotoryzowanych z graniczącego z Donbasem Obwodu Rostowskiego rozpoczęła ćwiczenia.

Ale istotną rolę w ewentualnym ataku na Ukrainę mają też prawdopodobnie odegrać jednostki Wschodniego Okręgu Wojskowego, a więc z najodleglejszych zakątków Rosji, które są sukcesywnie przerzucane na Białoruś. Pisaliśmy już o zgrupowaniu, które powstaje w rejonie na zachód od Homla (Rzeczyca – Mozyrz) i które to w większości tworzą związki i oddziały 35. Armii Ogólnowojskowej:

35 Armia Ogólnowojskowa uderzy z podstaw wyjściowych na Białorusi wprost na Kijów?

Ale nie mniej silne zgrupowanie powstaje w rejonie Brześcia. Pojawiły się tam między innymi elitarne oddziały szturmowe wojsk powietrzndesantowych.

Nie wiadomo, dokąd skierowane zostaną pododdziały 127 Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych. To kolejny związek taktyczny Wschodniego Okręgu Wojskowego, którego elementy odnotowano jako jadące na zachód.

W każdym razie ruch na trasach kolejowych nie tylko się nie zmniejsza, ale wręcz przeciwnie – wciąż się wzmaga. Zresztą nie tylko na trasach kolejowych, bowiem wiele kolumn kieruje się w stronę Ukrainy także transportem kołowym…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!