Wiadomości

Kolejne brygady WOT otrzymały przeciwpancerne pociski kierowane Javelin

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kolejne brygady WOT otrzymały przeciwpancerne pociski kierowane Javelin. To znaczące wzmocnienie potencjału bojowego Wojska Polskiego – napisał napisał na twitterze wicepremier Mariusz Błaszczak.

Polska podpisała umowę na zakup pierwszej partii ppk Javelin w wersji FGM-148F w maju 2020 roku. Objęła ona 60 wyrzutni CLU i 180 pocisków, a także wyposażenie dodatkowe, w tym urządzenia diagnostyczne, przyrządy kontrolno-pomiarowe, zestawy narzędzi oraz zapas części zamiennych. Pakiet szkoleniowy objął 8 trenażerów stacjonarnych EPBST, 17 makiet gabarytowo-masowych MSR oraz cykl szkoleń specjalistycznych. Umowa miała wartość 54,5 mln USD netto, realizowano ją bez offsetu i transferu technologii. Pierwotnie dostawy miały zakończyć się w listopadzie 2021 roku, ale nieco się opóźniły. Teraz jednak już je sfinalizowano.

Javelin to przeciwpancerny pocisk kierowany produkcji amerykańskiej, typu „odpal i zapomnij”, który może być obsługiwany przez pojedynczego żołnierza. Pocisk naprowadzany jest za pomocą własnej głowicy termowizyjnej.

Wojska Obrony Terytorialnej wykorzystują pocisk w wersji FGM-148F, który umożliwia rażenie celów opancerzonych na odległości ponad 4 km. Wyrzutnia CLU obsługiwana jest przez zespół dwóch żołnierzy. Dostarczane siłom ukraińskim przez państwa zachodnie Javeliny zdobyły dużą popularność w pierwszej fazie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, gdy wykazały dużą skuteczność w walce z rosyjskimi siłami pancernymi i zmechanizowanymi.

W Polsce pociski Javelin trafiają do żołnierzy obrony terytorialnej. Pierwsze kursy obsługi tej broni odbyły się w czerwcu 2021; jak informował wtedy Błaszczak, kolejne pociski trafiać będą przede wszystkim do brygad WOT rozmieszczonych na wschodzie kraju.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!