Europa Polska Wiadomości

Kolejne 5 mld euro dla skorumpowanej Ukrainy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W dniach 30-31 stycznia, w Brukseli, szef warszawskiego MON uczestniczył w nieformalnym posiedzeniu ministrów obrony państw UE, organizowanym przez prezydencję belgijską. Ministrowie obrony państw UE odbyli szereg spotkań roboczych dotyczących wsparcia dla Ukrainy, zaangażowania wojskowego UE w innych częściach świata i wsparcia dla europejskiego przemysłu obronnego. Ze strony Kosiniaka-Kamysza padła zaskakująca deklaracja.

Minister Obrony Narodowej zapowiedział kolejne 5 mld euro dla skorumpowanej Ukrainy – pisze portal kresy.pl. -Polska stoi na stanowisku jasnej deklaracji, która powinna nastąpić jak najszybciej, o środkach, które możemy przekazać na rzecz wsparcia dla Ukrainy. Mówi się o 5 miliardach euro  (…) To wsparcie dla Ukrainy jest ważne z kilku powodów. Nie może Europa zasnąć. Nie możemy być w uśpieniu, nie możemy oswoić się z wojną – poinformował w środę Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak–Kamysz.

Tematem rozmów były także kwestie związane z przekazaniem miliona sztuk amunicji Ukrainie.  -To jest inicjatywa z ubiegłego roku. Do marca tego roku ten milion powinien być przekazany. Pewnie do marca się nie uda, ale jest dobra informacja. Ja bardzo wsparłem tę inicjatywę. Zaraz po objęciu funkcji ministra spotkałem się z ministrem obrony Estonii. Dzisiaj też otrzymał ogromne wsparcie. To jest już można powiedzieć nasza wspólna inicjatywa. Polska jest jednym z liderów tego procesu dostarczania amunicji, dostarczania sprzętu wojskowego dla Ukrainy – zaznaczył wicepremier.

-Kolejne tematy o jakich dyskutowaliśmy to jest wsparcie dla przemysłu obronnego. Tutaj też nasze duże poparcie dotyczące zaangażowania. Takiego przestawienia też przemysłu obronnego i w Polsce i w Europie na dużo szybsze tory. Reagowanie i działanie. Trzeba uruchomić wszystkie moce produkcyjne. Musimy to zrobić i w Polsce i w Europie – dodał Kosiniak–Kamysz.

Po spotkaniu Donalda Tuska z Wołodymyrem Zełenskim 22 stycznia w Kijowie, prezydent Ukrainy ogłosił nowy pakiet obronny, który Ukraina otrzyma od Polski. Prezydent Ukrainy i szef polskiego rządu rozmawiali także o możliwości przyszłej wspólnej produkcji broni.

NASZ KOMENTARZ: Trwa dalsze rozbrajanie polskiej armii na rzecz Ukrainy. Jednocześnie z naszych jednostek mundurowych wyciekają informacje o dramatycznych brakach amunicji. Nie ma jej nawet na potrzeby okresowych ćwiczeń rezerwistów.

Polecamy również: Kolejna murzynka z Harvardu oskarżona o plagiat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!