Wiadomości

Kolejna grupa Afgańczyków trafi do Polski. Tym razem z Ramstein

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do Polski trafi dziś kolejna grupa Afgańczyków ewakuowanych przez wojska NATO. To cywile przebywający do tej pory w amerykańskiej bazie lotniczej w Ramstein w Niemczech – informuje dziennikarz RMF FM Robert Mazurek. Do Europy trafili przez Katar.

Do Polski trafi dziś ok. 1000 afgańskich obywateli, którzy po ewakuacji ze swojego kraju, do tej pory przebywali w amerykańskiej bazie lotniczej Ramstein w Niemczech. U nas będą przebywać do trzech miesięcy – ujawnił w Porannej rozmowie w RMF FM szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Pierwszy samolot z Niemiec ma wylądować w Poznaniu i to w tym mieście, w jednym z hoteli zostaną ulokowani Afgańczycy.

“To Afgańczycy, którzy pomagali NATO w ciągu ostatnich lat” – wyjaśniał Dworczyk.

Część z nich z Poznania zostanie przewieziona do Lublina. W ciągu tych trzech miesięcy pobytu w Polsce będą oni sukcesywnie wyjeżdżali do krajów docelowych. W naszym kraju ma pozostać ok. 50 osób, które będą mogły wystąpić o status uchodźcy.

“Czy wyrażą takie zainteresowanie – przekonamy się już na miejscu. Procedura jest taka, że przed przylotem do Polski nasze służby weryfikują osoby, które mają trafić do naszego kraju – bez względu na to, czy chcą pozostać w naszym kraju, czy w innym” – dodał rozmówca Roberta Mazurka.

Jak ujawnił Michał Dworczyk, do tej pory przyjęliśmy ponad 900 Afgańczyków, którzy pomagali w ciągu 20 lat polskiemu kontyngentowi wojskowemu czy polskim dyplomatom w Afganistanie.

“W tej chwili kończą kwarantannę w ośrodkach podległych Urzędowi ds. Cudzoziemców. Kończą się procedury, w ramach których mogą ubiegać się o status uchodźcy. Czy zdecydują się zostać, czy wyjechać, tego nie wiemy – mamy sygnały o pojedynczych osobach, które będą chciały zostać w Polsce” – mówił szef kancelarii premiera.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!