Świat Wiadomości

W Nowej Zelandii doszło do ataku nożownika. 6 osób zostało rannych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do ataku nożownika doszło w supermarkecie w nowozelandzkim Auckland. Napastnik został zabity przez policjantów. Jak przekazali funkcjonariusze, sześć osób zostało rannych. Premier Nowej Zelandii poinformowała, że nożownik był ekstremistą inspirującym się tzw. Państwem Islamskim.

Na nagraniach w mediach społecznościowych widać spanikowany tłum wybiegający z centrum handlowego LynnMall w Auckland.

Jak przekazała policja, mężczyzna ranił co najmniej sześć osób. Poszkodowanych zabrano do szpitala; troje rannych jest w stanie krytycznym.

Na miejscu pozostaje uzbrojona policja i karetki pogotowia. „Sprawa jest teraz w rękach policji i będziemy nadal zapewniać im naszą pełną pomoc” – podało centrum handlowe w oświadczeniu na Facebooku.

Niektórzy ze świadków mówią, że widzieli leżące na ziemi ofiary z ranami kłutymi, inni, że wybiegając z supermarketu, słyszeli strzały.

– Mężczyzna został zastrzelony w ciągu 60 sekund po tym, jak rozpoczął atak, przez policjantów, którzy go śledzili – poinformował występujący na konferencji prasowej z Ardern szef nowozelandzkiej policji Andrew Coster. Funkcjonariusze, którzy inwigilowali napastnika, znajdowali się tak blisko, jak tylko mogli, by uniknąć zdemaskowania – przekonywał. Dodał, że obserwowany radykał był świadomy działań służb, co uniemożliwiało zbliżenie się do niego funkcjonariuszy na krótszy dystans.

– Rozumiem, że pojawią się pytania, czy policja mogła zrobić więcej, interweniować szybciej, (…) kiedy prowadzi się całodobową obserwację jakiejś osoby, nie jest możliwe, by zawsze być obok niej. Funkcjonariusze interweniowali tak szybko, jak mogli, i zapobiegli dalszym ofiarom tej przerażającej sytuacji – powiedział Coster.

– Wykorzystaliśmy wszystkie dostępne środki prawne i techniczne, by chronić społeczeństwo przed tą osobą – podkreśliła Ardern, dodając, że ten „zły, nienawistny akt” został popełniony przez konkretnego człowieka, nie wiarę, i to na nim spoczywa pełna odpowiedzialność za ten czyn.

Newshub donosi, że podczas ataku mężczyzna krzyczał „Allahu Akbar”.

Co wy na to?

Źródło: nczas.com, tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!