Wiadomości

Kłopoty Straży Granicznej z zakupem śmigłowca

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W postępowaniu na zakup śmigłowca dla Straży Granicznej pojawiły się trzy oferty, jednak wszystkie przekraczają zakładany na ten cel budżet.

W ogłoszeniu o zamówieniu, Straż Graniczna zaznaczała, że istnieje możliwość unieważnienia postępowania jeśli „środki, które zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, nie zostaną mu przyznane”. SG środki wprawdzie otrzymała, ale jak wynika z informacji z otwarcia ofert są one mniejsze od wartości najtańszej oferty. Na zakup śmigłowca Straż Graniczna zamierzała przeznaczyć nie więcej niż 2,6 mln złotych.

Wszystkie złożone propozycje zakładają dostarczenie śmigłowca do 15 marca przyszłego roku. Najtańszą ofertę złożyła spółka JB Investments Sp. z o.o. Warszawska firma za realizację zamówienia oczekuje 3 066 611 złotych. BRJ Sp. z o.o. dostawę jednosilnikowego śmigłowca wyceniła na 3 173 400 złotych, a najdroższą ofertę złożyła firma GB Aircraft Sp. z o.o. Szkolno-operacyjny jednosilnikowiec od GB ma kosztować 3 188 139 złotych.

Wszystko wskazuje na to, że jeśli SG nie wygospodaruje dodatkowych środków, trwające postępowanie może zakończyć się fiaskiem, a co za tym idzie jednosilnikowa maszyna nie trafi w ręce pograniczników. Wyasygnowanie dodatkowych pieniędzy nie jest jednak nie możliwe. Przypomnijmy, podobna sytuacja miała miejsce przy niedawnym zakupie wielozadaniowego śmigłowca. Wtedy, SG na zakup planowała przeznaczyć niecałe 39,5 mln złotych, a finalnie maszyna H135, którą dostarczy Heli Invest, kosztowała prawie 46,5 mln złotych.

/infosecurity24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!