Wiadomości

Kirgistan i Tadżykistan zgodziły się wstrzymać ogień i wycofać wojska z linii walk

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pojawiły się doniesienia, że Kirgistan i Tadżykistan zgodziły się wstrzymać ogień i wycofać wojska z linii walk. Ma ono wejść w życie o godzinie 20:00 czasu lokalnego.

Przypomnijmy, że wczoraj w strefie przygranicznej doszło do wielkiej awantury z udziałem około 150 osób – okolicznych mieszkańców z obu stron granicy, którzy od lat toczą spór o dostęp do wodociągu. Jak podano w Biszkeku, stolicy Kirgistanu, bezpośrednim powodem kłótni była próba zamontowania przez stronę tadżycką kamer CCTV na słupach linii energetycznej. Mieszkańcy Kirgistanu sprzeciwiali się temu i próbowali ściąć słup, po czym Kirgizi i Tadżycy zaczęli rzucać w siebie kamieniami. W nocy konflikt zaostrzył się, padły pierwsze strzały…

Rano w akcji były już jednostki wojskowe, przy czym po obu stronach siły zaangażowane w walki rosły z minuty na minutę. Do akcji wprowadzono jednostki pancerne i śmigłowce bojowe, pojawiła się artyleria…

Państwowa Służba Graniczna Kirgiskiego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego poinformowała, że ​​siły tadżyckie zaatakowały pięć przejść granicznych w Kirgistanie. Później podano, że oddziały kirgiskie przeszły do kontrataku i zdobyły tadżycki posterunek graniczny.

W świetle doniesień z godziny 16.00, w dotychczasowych walkach straty po stronie tadżyckiej to 3 zabitych i 31 rannych, a po stronie kirgiskiej – 2 zabitych i 25 rannych.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!