Wiadomości

Kirby: Propozycja Polski ws. MiG-ów “nie do zaakceptowania”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rzecznik Pentagonu John Kirby, odpowiadając na propozycję strony polskiej dot. przekazania myśliwców MiG-29 do dyspozycji USA i ich start z bazy USA-NATO w Ramstein, stwierdził, iż budzi ona poważne obawy dla całego Sojuszu Atlantyckiego. Dodał, że nie widzi dla takiej propozycji rzeczowego uzasadnienia.

“Perspektywa myśliwców ‘w dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki’ startujących z bazy USA-NATO w Niemczech, by wyleciały w kontestowaną przestrzeń powietrzną (…) budzi poważne obawy dla całego Paktu Północnoatlantyckiego. Po prostu nie jest dla nas jasne, by istniało dla tego rzeczowe uzasadnienie” – oznajmił Kirby w oświadczeniu, dodając, że choć rozmowy z Polską i innymi sojusznikami na temat samolotów i związanych z nimi “trudnych wyzwań logistycznych” nadal trwają, to uważa, że polska propozycja jest nie do zaakceptowania.

Rzecznik Pentagonu dodał, że ogłoszona we wtorek przez polski MSZ oferta oddania MiG-ów Stanom Zjednoczonym, by za ich pośrednictwem udostępnić je Ukrainie pokazuje, jak skomplikowana jest to sprawa. Zaznaczył przy tym, że “decyzja o tym, czy przekazać posiadane przez Polskę samoloty Ukrainie ostatecznie należy do polskiego rządu”.

Czytaj też:

MSZ: Polska gotowa przekazać wszystkie swoje samoloty MIG-29

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!