Wiadomości

Kirby: Mamy wystarczający potencjał militarny, wolę, wiedzę, liczbę żołnierzy i zasoby

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby oświadczył, że Stany Zjednoczone są gotowe na ewentualną eskalację wojny przez Rosję, tj. atak na terytorium NATO. – Mamy wystarczający potencjał militarny, wolę, wiedzę, liczbę żołnierzy i zasoby – powiedział Kirby.

W środę, 25 stycznia, na skutek międzynarodowej presji – szczególnie ze strony Polski – Niemcy podjęły długo oczekiwaną decyzję. Wyraziły zgodę na przekazywanie Ukrainie przez inne kraje niemieckich czołgów Leopard. Ponadto, Niemcy same przekażą nad Dniepr kompanię – tj. 14 sztuk – tych Leopardów. Pakiet wsparcia obejmie również szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi Leopardów, ich konserwację oraz dostawę amunicji. Pierwsze Leopardy z arsenału Bundeswehry mają dotrzeć za 3-4 miesiące.

Decyzja Niemiec spotkała się z ostrą reakcją ze strony Rosji. Ambasador tego kraju w Berlinie stwierdził, że zmiana stanowiska niemieckiego rządu doprowadzi do niebezpiecznej eskalacji. „Niemiecka decyzja o zatwierdzeniu dostawy czołgów Leopard na Ukrainę jest niezwykle niebezpieczna i przenosi konflikt na nowy poziom” – czytamy w komunikacie ambasady Rosji w Berlinie. „Niemcy porzuciły swoją historyczną odpowiedzialność wobec Rosji, wyrażając zgodę na wysłanie czołgów” – dodano w oświadczeniu.

W czwartek, 26 stycznia, odbyła się konferencja prasowa rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Johna Kirby’ego. Korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zadał politykowi pytanie, czy Stany Zjednoczone i NATO są przygotowane na wypadek wspomnianej przez Rosję eskalacji wojny. Innymi słowy, czy Amerykanie dysponują wystarczającymi siłami, których można by użyć do ewentualnej obrony Polski czy krajów bałtyckich. Kirby podkreślił, że nie pojawił się dotychczas żaden sygnał, by Rosja szykowała się do zaatakowania krajów NATO. Zapewnił jednak, że w razie potrzeby Stany Zjednoczone nie pozostawiłyby sojuszników na pastwę losu.

– Każdy naród najlepiej jak potrafi stara się wspierać Ukrainę, ale również ma suwerenne obowiązki wobec swoich obywateli. Jeśli chodzi o nas, to mamy wystarczający potencjał militarny, wolę, wiedzę, liczbę żołnierzy i zasoby, aby wypełnić nasze zobowiązania wynikające z art. 5. wobec sojuszników z NATO – oświadczył polityk.

Źródło: Polskie Radio, wprost.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!