Wiadomości

Wkrótce pierwsza dostawa Abramsów dla Wojska Polskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Jeszcze wiosną tego roku odbierzemy pierwsze polskie Abramsy. W tym roku do Polski trafi ich 58. Mamy przeszkolonych czołgistów z I Warszawskiej Brygady Pancernej. Dzięki temu oni będą mogli płynnie wykorzystywać Abramsy. To są świetne czołgi, w moim przekonaniu najlepsze na świecie – powiedział na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Wicepremier zaznaczył jednak, że nie jest to część kontraktu, który Polska podpisała na dostawę 250 amerykańskich czołgów. Chodzi bowiem o 116 czołgów, które pochodzą z amerykańskich zapasów.

– To nie będą jeszcze te najnowocześniejsze modele, te trafią pod koniec przyszłego roku. Na razie będą to unowocześnione wcześniejsze modele, które uzupełnią lukę po czołgach, które przekazaliśmy na Ukrainę – wyjaśnił wicepremier Błaszczak, dodając, że pierwszych modeli z najnowszej serii można się spodziewać dopiero pod koniec przyszłego roku.

– Pierwsze egzemplarze z partii 250 czołgów zamówionych w USA trafią pod koniec przyszłego roku. Ich zadaniem będzie zamknięcie Bramy Brzeskiej. Stworzenie zapory nie do przejścia, która zatrzyma ewentualnego agresora, który zdecyduje się zaatakować Polskę – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!