Wiadomości

Katastrofa na rynku kryptowalut. Ogromne straty inwestorów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Straty, jakie ponoszą inwestorzy na rynku kryptowalut, to już nie jest głęboka korekta wpisana w inwestycyjną strategię, to raczej prawdziwy „koniec świata” dla cyfrowych aktywów – donosi portal Interia.pl.

Trend spadkowy na rynku kryptowalut utrzymuje się od listopada 2021 roku, a tydzień temu wyprzedaż przyspieszyła. W poniedziałek giełda kryptowalut Coinbase spadała o 14 proc., po tym, jak kurs bitcoina szedł w dół o 14 proc. poniżej 24.000 USD. Microstrategy, który posiada sporo bitcoinów w portfelu aktywów, spadł o 27 proc. Bank specjalizujący się w kryptowalutach Silvergate Capital spadł o 18 proc.

Eryk Szmyd i Mateusz Czyżkowski z Działu Analiz XTB wskazują, ze słabe nastroje utrzymują się nie tylko wśród inwestorów skupionych na rynku kryptowalut, lecz również na indeksach giełdowych – piątkowy, niepokojący odczyt danych z gospodarki USA spowodował lawinową wyprzedaż na indeksach, co pociągnęło za sobą kryptowaluty.

Kryptowaluty jako ryzykowne aktywa tracą zwykle w pierwszej kolejności, gdy sentyment inwestorów słabnie. Jednocześnie jednak potrafią mocno zyskiwać, gdy nastroje są lepsze, i pomimo swej zmienności bitcoin w ostatnich 12 latach dał inwestorom większe zwroty niż indeks S&P500 czy akcje największych firm technologicznych.

Jak zauważają eksperci, rynek kryptowalut charakteryzują przerysowane reakcje, a wahania ceny o kilkadziesiąt procent nie są niczym nadzwyczajnym. Oceniają jednocześnie, że w obecnej sytuacji przewidzenie dołka cenowego wydaje się niezwykle trudne, ponieważ okoliczności rynkowe i makroekonomiczne są nieporównywalne z sytuacją w poprzednich latach.

źródło: BIZNES.INTERIA.PL, TVP INFO

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!