Wiadomości

Załamanie na giełdzie w Nowym Jorku. Dow Jones pikuje

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na Wall Street trwa wyprzedaż akcji po decyzji Rezerwy Federalnej (Fed) o podniesieniu stóp procentowych. Na najniższym poziomie od stycznia 2021 roku jest indeks Dow Jones Industrial Average, którego wartość spadła poniżej 30 tysięcy punktów.

W środę Fed zdecydował o podniesieniu stóp procentowych o 75 punktów bazowych. To była najwyższa podwyżka od 1994 roku, choć na ostatnich dwóch posiedzeniach Fed podnosił stopy proc. odpowiednio o 25 pb i 50 pb. Powodem podwyżek jest walka z inflacją, która w maju wg wskaźnika CPI wyniosła 8,6 proc. Początkowo wszystkie indeksy na Wall Street przyjęły to z ulgą, a sesja na giełdzie zakończyła się pierwszym od kilku dni wzrostem.

Entuzjazm na giełdzie był jednak krótkotrwały. Dow Jones Industrial Average, jeden z najważniejszych indeksów akcji spółek notowanych na nowojorskiej giełdzie, spadł w czwartek o ponad 600 pkt i znalazł się poniżej kluczowego poziomu 30 tys. pkt, ponieważ inwestorzy obawiają się, że bardziej agresywne podejście Rezerwy Federalnej do inflacji doprowadzi gospodarkę do recesji.

Indeks znalazł się na najniższym poziomie od stycznia 2021 roku i nie wiadomo, kiedy zakończy się seria spadków. Od początku tego roku jego wartość spadła o ponad 18 procent.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!