Wiadomości

Partia Pawła Kukiza K’15 zostanie zdelegalizowana

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi „Rzeczpospolita”, przez niezłożenie sprawozdania finansowego partia Pawła Kukiza K’15 zostanie zdelegalizowana. Sam Paweł Kukiz zdaje się tym nie przejmować. Według niego wykreślenie jego partii z rejestru nie stanowi dla niego większego problemu.

Paweł Kukiz – przypomina „Rzeczpospolita” – raz pierwszy dostał się do Sejmu jako lider niesformalizowanego ruchu. Partię założył w 2020 r., by zyskać „kolejne narzędzie” do wpływania na politykę. Jednakże jej krótka historia wkrótce się skończ, bowiem nie złożyła w Państwowej Komisji Wyborczej dokumentów finansowych, więc zostanie zdelegalizowana – podaje gazeta.

Gazeta wskazuje, że obowiązek składania sprawozdania finansowego ciąży na wszystkich kilkudziesięciu partiach w Polsce, nawet takich, które nie mają dochodów i wydatków. Co roku sprawozdań nie składa kilka, najczęściej kanapowych ugrupowań, a tym razem jest wśród nich znana nazwa – właśnie K’15.

Konsekwencje niewypełnienia obowiązku są surowe. Zgodnie z ustawą „w przypadku niezłożenia przez partię polityczną sprawozdania w terminie (…) Państwowa Komisja Wyborcza występuje do sądu z wnioskiem o wykreślenie wpisu tej partii z ewidencji”, a sąd „po przeprowadzeniu rozprawy wydaje postanowienie o wykreśleniu wpisu partii politycznej z ewidencji”.

Paweł Kukiz, zapytany o tę sprawę, powiedział gazecie, że wykreślenie jego partii z rejestru nie stanowi dla niego większego problemu. – Założyć chcieli ją działacze. Powiedziałem im: jeśli chcecie, to zakładajcie i pilnujcie formalności – stwierdził, dodając, że do swojej partii nie przykładał większego znaczenia. „Tworzenie partyjnych molochów nigdy mnie nie interesowało. Wręcz przeciwnie, przeszedłem do polityki, by walczyć z bolszewicką konstrukcją, jaką mają wszystkie duże partie w naszym kraju” – zastrzega.

/rp.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!