Wiadomości

Karnowski o Soku z Buraka: „Wzywam Sejm do utworzenia komisji śledczej”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wzywam Sejm do utworzenia komisji śledczej w tej sprawie. Bo inaczej mechanizm znów zostanie użyty przed kolejnymi wyborami – pisze publicysta tygodnika „Sieci” Michał Karnowski, odnosząc się do publikacji portalu tvp.info dot. Soku z Buraka.

Portal tvp.info ujawnił w sobotę rozmowy mecenasa Romana Giertycha z Mariuszem Kozak-Zagozdą, który jest twórcą i administratorem Soku z Buraka. Z treści rozmów wynika, że za politycznymi atakami, jakie ukazywały się na tej znanej z języka nienawiści i kolportowania nieprawdziwych informacji stronie, stoi prawdopodobnie również Roman Giertych.

Do sprawy odniósł się publicysta tygodnika „Sieci” Michał Karnowski. „Próba wpłynięcia na opinię publiczną za pomocą spisku polityków, fabryki trolli, szerzenia kłamstw i dezinformacji, przy użyciu nieujawnianych źródeł finansowych, uchodzi dziś w świecie demokratycznym za zbrodnię niewybaczalną” – pisze zaznaczając, że „taki był mechanizm podejrzeń manipulacji amerykańską opinią publiczną w trakcie kilku ostatnich wyborów”.

Jak zauważa, w USA powszechnie uważano to jako atak na demokrację, państwowe instytucje i prawa obywateli. „Uruchomiono wszelkie możliwe narzędzia kontrolne – zrobili to i Demokraci, i Republikanie” – dodaje. W jego ocenie nie ma powodów, by inaczej podchodzono do tego w Polsce.

Odnosząc się do powiązań dot. profilu Sok z Buraka zauważa, że potwierdzają się wyniki śledztw dziennikarskich tygodnika „Sieci”. Dalej stwierdza, że jest wiele pytań, na które trzeba odpowiedzieć, m.in.: czy siatkę dezinformacji finansowali mecenasi i politycy związani z częścią opozycji?; czy kampania świadomie szerzonych kłamstw przesądziła o wyniku wyborów w Warszawie?; czy teksty tam podrzucali prominentni publicyści i dziennikarze lewicowi?; czy nagrodą dla twórców tej nielegalnej siatki były posady w samorządzie?

Zdaniem Karnowskiego należy zablokować „możliwość takich ataków na polską demokrację w przyszłości”. „Dlatego wzywam Sejm do utworzenia komisji śledczej w tej sprawie. Bo inaczej mechanizm znów zostanie użyty przed kolejnymi wyborami” – pisze oceniając, że sytuacja jest poważna i niebezpieczna.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!