Wiadomości

Kanclerz Austrii popiera UE w sporze z Polską

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W wywiadzie dla środowego wydania niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” kanclerz Austrii Sebastian Kurz zadeklarował swe wsparcie dla Komisji Europejskiej w jej sporze z Polską o zasady reformowania wymiaru sprawiedliwości.

– Obojętnie o jaki kraj członkowski (Unii Europejskiej) chodzi, potrzebne jest zawsze dokładne przyjrzenie się, gdy demokracja i praworządność są zagrożone lub gdy przynajmniej powstaje takie wrażenie – powiedział szef austriackiego rządu. Według niego Komisja Europejska jest za to odpowiedzialna i w przypadku Polski wypełniła swą rolę.

– Jeśli będzie to potrzebne, wesprzemy Komisję – zaznaczył Kurz. Opowiedział się jednocześnie za łagodzeniem napięć między zachodnioeuropejskimi i wschodnioeuropejskimi państwami unijnymi, ostrzegając, że jeśli się to nie uda, współpraca stawać się będzie coraz trudniejsza.

– Dlatego tam, gdzie jest to sensowne i właściwe, chcemy przejmować funkcję pomostu, by wzmacniać spójność UE – wskazał austriacki kanclerz, który w środę złoży wizytę w Berlinie. 31-letni Kurz, najmłodszy obecnie szef rządu w Europie, jest przewodniczącym chadeckiej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP), która po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych utworzyła koalicję rządową z prawicowo-populistyczną Austriacką Partią Wolności (FPOe).

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!