Wiadomości

Kaleta: To próba anarchizacji polskiego wymiaru sprawiedliwości

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta skomentował orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Warszawie ws. sędziego Igora Tulei.

Igor Tuleya jest nieprzerwanie sędzią sądu powszechnego Rzeczypospolitej Polskiej, z przypisanym do tego urzędu immunitetem i prawem do orzekania – orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie, uznając zażalenie prokuratury za „bezzasadne”.

W 10-stronicowym uzasadnieniu decyzji stwierdził m.in., że odebrać immunitet i zawiesić orzekanie przez sędziego może tylko sąd „niezależny, bezstronny i niezawisły”, sprawiedliwie i jawnie rozpatrujący sprawę, a działanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego nie spełnia żadnego z tych warunków.

Orzeczenie Sądu Apelacyjnego skomentował za pośrednictwem mediów społecznościowych wiceminister sprawiedliwości Senastian Kaleta. Polityk przypomniał, że sędzia Tuleya został pozbawiony immunitetu orzeczeniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

„Orzeczenie Sądu Apelacyjnego należy oceniać w kategorii kolejnej próby anarchizacji polskiego wymiaru sprawiedliwości przez niektórych sędziów podważających porządek konstytucyjny RP” – ocenił Sebastian Kaleta.

/rmf24.pl, dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!