Wiadomości

Rosja uznaje DNR i ŁNR w granicach Obwodów Donieckiego i Ługańskiego?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przewodniczący Komisji Dumy ds. WNP Leonid Kałasznikow powiedział, że Doniecka i Ługańska Republiki Ludowe zostaną uznane przez Rosję w granicach obwodów Donieckiego i Ługańskiego.

„Ta umowa nie precyzuje, ale myślę, że odnosi się do państwowości, która została zatwierdzona w starym referendum i jako jedyna odbyła się w innych granicach niż te obecnie zajmowane” – powiedział we wtorek dziennikarzom Kałasznikow, odpowiadając na pytanie agencji Interfaks.

Wyjaśnił, że „teraz DRL i LPR zajmują mniej terytorium niż w referendum, ale uważają, że ich państwowość rozciąga się również na to terytorium”.

– A jak te granice zostaną przywrócone, nie jest w tej umowie przewidziane. Jak będą przywracane, nie jest naszą kompetencją – dodał szef komisji.

Później jednak Leonid Kałasznikow częściowo wycofał się ze swoich słów o uznaniu DNR i ŁNR w granicach obwodów Donieckiego i Ługańskim.

— Umowa mówi o konkretnych sprawach z zakresu przyjaźni, współpracy, bezpieczeństwa i wzajemnej pomocy. Reszta w ogóle nie jest pytaniem do Rosji, ale oczywiście do DNR i LNR. Rosja nie ma prawa wyznaczać cudzych granic – powiedział.

21 lutego na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Rosji minister spraw wewnętrznych Władimir Kołokołcew zaproponował uznanie niepodległości Donbasu w granicach administracyjnych ustanowionych przed jego „okupacją przez Ukrainę”, „od Mariupola i kończąc na tych historycznych granicach”.

Następnie prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekrety uznające niepodległość Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także podpisał umowy o przyjaźni i współpracy z ich przywódcami Denisem Puszylinem i Leonidem Pasecznikiem. Umowy te mówią, że ich strony „potwierdzają i szanują integralność terytorialną i nienaruszalność istniejących granic” Rosji, DNR i ŁNR. Agencja Interfaks zwarac uwagę, że konstytucje DNR i ŁNR stanowią, że deklarowane terytorium tych republik odpowiada terytoriom obwodów Donieckiego i Ługańskiego Ukrainy.

Rosja uznała niepodległość Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej (DNR i ŁNR) w ich “rzeczywistych granicach” – powiedział wieczorem 21 lutego Andrij Klimow, wiceszef komitetu Rady Federacji ds. Międzynarodowych.

Klimow: Rosja uznaje DNR i ŁNR w „faktycznych granicach”

Źródło:
https://www.interfax.ru/russia/823614

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!