Wiadomości

Według Kaczyńskiego weto prezydenta Dudy to bardzo poważny błąd

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– To był bardzo poważny błąd. Ale sądzę, że na tym trzeba skończyć. Teraz trzeba myśleć, jak z tego wyjść, jak doprowadzić do tego, żeby to był tylko incydent, który zostanie szybko zapomniany, a my pójdziemy do przodu. Będzie radykalna reforma, bo tylko taka będzie rzeczywistą zmianą – tak prezes PiS Jarosław Kaczyński komentował w TV Trwam zawetowanie przez prezydenta dwóch ustaw o reformie sądownictwa.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że „reforma wymiaru sprawiedliwości musi być radykalna, bo częściowa nic nie zmieni”. – Dojdziemy do tego celu, z bardzo znaczącym udziałem pana prezydenta, którym jest zupełna przebudowa naszego kraju – przekonywał.

Komentując zapowiedziane przez prezydenta Andrzeja Dudę weta do ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS, Kaczyński stwierdził, że teraz trzeba myśleć o tym, jak z wyjść z tej sytuacji.

– Nie mogę się zgodzić z tymi wspierającymi nas dziennikarzami, publicystami czy politykami, którzy mówią: niczego nie mówmy, wszyscy załatwiamy tylko w czterech ścianach. Ja, ponieważ poważnie traktuję obywateli i bardzo poważnie traktuję pana prezydenta, uważam, że moim obowiązkiem jest powiedzieć, że to był bardzo poważny błąd – powiedział prezes PiS.

Zaraz też dodał: – Sądzę, że na tym trzeba skończyć. Teraz trzeba myśleć, jak z tego wyjść, jak doprowadzić do tego, żeby to był tylko incydent, który zostanie szybko zapomniany, a my pójdziemy do przodu. Będzie radykalna reforma, bo tylko taka będzie rzeczywistą zmianą – podkreślił Jarosław Kaczyński.

Jak dodał, częściowa reforma wymiaru sprawiedliwości nic nie zmieni. – Będziemy znów mieli taką pewność, że idziemy razem do przodu, oczywiście – z bardzo znaczącym udziałem pana prezydenta i że dojdziemy do tego celu, którym jest zupełna przebudowa naszego kraju. W tym sensie, aby odrzucić wszystko, co pozostało po komunizmie – mówił.

Zdaniem prezesa PiS trzeba odrzucić wszystko, co złe w naszym kraju od 28 lat. A, jak zaznaczył: „dorobek polskiego sądownictwa, jeśli chodzi o to zło jest ogromne, a Sądu Najwyższego – szczególnie wielkie”. – My robimy w tej chwili to, co powinno być zrobione w 1990, 91, 92 czy 93 roku. To zadanie niewykonane, przez cały czas niewykonane, bo nie było do tego warunków politycznych – wyjaśniał.

Kaczyński zaapelował jednocześnie do wszystkich osób, które chcą „dobrej zmiany w Polsce, żeby byli w tej sprawie zjednoczeni”. – Żeby zdawali sobie sprawę, że błędy się popełnia, że błędy to jeszcze nie jest wina – my tutaj nie szukamy winnych – tylko że trzeba umieć je naprawić. – Można mieć różne zastrzeżenia, że ten ma za duże uprawnienia, ten ma za małe, ale to dałoby się załatwić inaczej – dodał.

Według prezesa PiS kolejnym etapem refom będzie dekoncentracja mediów. – Sprawa (sądów) jest za nami, przeszłości się nie cofnie; idźmy do przodu, idźmy w ten sposób, żeby było jasne i to w krótkim czasie, że ta sprawa zostanie załatwiona i że będzie to oznaczało, że także kolejne sprawy, które mamy jeszcze do załatwienia z tych najważniejszych – jak sprawa dekoncentracji mediów – też będą załatwione. Chociaż też przecież będzie pewnie wielki opór – powiedział Jarosław Kaczyński w TV Trwam.

/Telewizja Trwam, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!