Wiadomości

Jeszcze w tym tygodniu dojdzie do podpisania umowy na dostawę dla Wojska Polskiego 116 Abramsów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Podpisanie umowy na dostawę 116 czołgów M1A1 Abrams FEP, pozyskiwanych przez Polskę w celu przyspieszenia zastąpienia czołgów przekazanych Ukrainie, odbędzie się jeszcze w tym tygodniu – dowiedział się nieoficjalnie Defence24.

Na początku grudnia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak informował, że amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż Polsce dodatkowych 116 czołgów Abrams wraz z amunicją. „Przystępujemy do negocjacji cenowych. Pierwsze dostawy możliwe w 2023 r.” – zapowiadał wtedy Błaszczak.

Według defence24.pl umowa na pozyskanie amerykańskich czołgów, które mają zastąpić przekazane Ukrainie T-72, zostanie podpisana już za kilka dni. Ma się to odbyć w siedzibie 1. Brygady Pancernej w Wesołej. Jak czytamy, umowa będzie dotyczyła dostawy 116 czołgów M1A1 Abrams FEP wraz z pojazdami wsparcia i zabezpieczenia oraz pakietem logistycznym i szkoleniowym.

„Na razie nie jest znana wartość umowy. Zatwierdzony przez Departament Stanu pakiet obejmował kwotę aż 3,75 mld dolarów, ale ponad połowa z niej to wartość amunicji, na otrzymanie której zgodę dostała Polska” – czytamy.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!